V Česku během více jak dvaceti let vzniklo několik vysoce kvalitních videoher, které si podmanily svět, jmenovitě například Mafia, Kingdom Come: Deliverance a Beat Saber. Letos se k nim připojil i titul Last Train Home brněnského studia Ashborne Games.

O Last Train Home dřív promluvil i šéf vývoje Petr Kolář nebo zástupci obce legionářské:

Nová česká videohra Last Train Home chce počítačové nadšence zaujmout tématem československých legionářů v Rusku a jejich vybojované cesty domů přes Vladivostok před sto lety. V upoutávce si zahráli herec Karel Dobrý, komparzisté i Legiovlak
Hráči svedou bitvy legionářů na Sibiři. U Rusů jsou za hrdlořezy, tvrdí vývojář

Ten vypráví příběh československých legionářů snažících se po konci první světové války napříč válkou rozděleným Ruskem dostat do nově vzniklé republiky. Přitom na zhruba 9 200 kilometrů dlouhé cestě z Moskvy až do Vladivostoku je jejich jediným domovem fiktivní obrněný vlak, který musí udržet v chodu, a taky ho bránit před Bílou i Rudou armádou.

Last Train Home

  • Vývojář: Ashborne Games
  • Vydavatel: THQ Nordic
  • Dostupné pro: PC
  • Cena: 1 300 Kč

Děj se zakládá na skutečných událostech, ale tvůrci si nechali prostor pro umělecké ztvárnění vlastního vyprávění, což jim umožnilo vytvořit napínavé situace s mnoha zvraty, které si získají pozornost hráčů. Nechybí i dialogy, při kterých je nutné učinit těžká rozhodnutí ovlivňující vztahy v jednotce.

Velmi vítaným aspektem je účast českých herců a dabérů, například jednu z předních postav, kapitána Langera, ztvárnil Karel Dobrý, který se objevil i v upoutávkách. Hra je navíc zcela v češtině, což usnadňuje pochopení všech úkolů a herního systému.

Podívejte se na ukázky z hraní Last Train Home:

Zdroj: se svolením Ashborne Games

Last Train Home je totiž strategie. Hlavním obsahem je správa vlaku a legionářů vyžadující sběr surovin, určování pracovních a vojenských rolí i budování vztahů v oddílu.

Součástí hry jsou v menší míře souboje v reálném čase s možností pauzy pro udělení příkazů, možné je provést i tichou likvidaci nepřátel. Zároveň je nutné počítat s prvkem trvalé smrti vlastních vojáků. Proto se herně může jednat o složitější počin, který nemusí zpočátku vyhovovat každému.

Snímek z Last Train Home ukazující bojiště:

Součástí jsou i taktické souboje na bojištích.Součástí jsou i taktické souboje na bojištích.Zdroj: se svolením Ashborne Games

Herní mechanismy je ale s dávkou trpělivosti možné se naučit, čemuž pomáhají nápovědy. Vývojáři se rovněž snažili přizpůsobit i nováčkům žánru, a proto je na výběr několik stupňů obtížnosti, a tím se titul stává přístupný téměř všem.

Výrazná česká stopa

Česká hra zaznamenala po vydání ke konci listopadu znamenitý úspěch v tuzemsku i ve světě. Kritici i hráči chválili především atmosféru a originalitu děje spolu s nádherným grafickým zpracováním.

Last Train Home zatím není dostupný na konzolích, ale lze jej spustit v kapesních PC. Tipy na zařízení naleznete v článku:

Běžná cena konzole Playstation 5 v balíčku se hrou a jedním ovladačem se pohybuje až kolem 15 490 korun.
Jakou herní konzoli si vybrat? Správná volba může ušetřit tisíce korun

Vývojáři se mohou pyšnit i prodeji. V Česku se dle majitele společnosti Xzone Martina Schovance stal nejprodávanějším titulem ve stejně nazvaném obchodním řetězci. Stejně úspěšný je i ve specializovaném digitálním obchodě Steam, kde navíc obsadil v globálním měřítku dvacáté místo, a v USA byl v jednu chvíli dokonce osmý. Přesná čísla prodaných kusů však zatím nejsou známá.

Last Train Home si zatím mohou zahrát pouze majitelé počítačů. Jedná se však o jedinečné dobrodružství, které by si české a slovenské publikum nemělo nechat ujít.