Takzvané QR kódy jsou dnes běžnou součástí lidských životů. Nejčastěji je lidé s pomocí chytrých telefonů využívají například pro bezkontaktní platby, přímé přesměrování na webové stránky či aplikace, pohodlné zobrazení textu, přidávání nových kontaktů, nebo k připojení k Wi-Fi. Nově je v Česku můžeme používat i místo občanského průkazu. Ačkoliv si je lidé obecně oblíbili až v posledním desetiletí, faktem je, že letos v březnu oslavily třicáté narozeniny.

V Česku je možné QR kódy používat i místo klasického občanského průkazu:

Mobilní aplikace eDoklady.
Nová aplikace eDoklady: Kde ji zdarma stáhnout, jak řešit problémy, na co myslet

Labyrinty, jak se QR kódům slangově přezdívá, vznikly jako výkonnější bratranci čárových kódů EAN – známých z obalů potravin – v roce 1994 v Japonsku. „Měly sloužit pro sledování jednotlivých dílů na automobilové lince během výroby,“ uvedl Deníku Jiří Chmelík z Fakulty informatiky brněnské Masarykovy univerzity. Podle některých odborníků si zlepšení vyžádala automobilka Toyota.

Hlavní výhodou QR oproti EAN je větší kapacita, což znamená, že do jednoho kódu lze uložit mnohem víc informací. Díky tomu mají i širší využití. Podle společnosti Uniqode, která se zabývá vývojem QR kódů, patří mezi další plusy dvourozměrnost umožňující horizontální i vertikální skenování. I proto si vysloužily pojmenování Quick Response (QR), čili rychlá reakce, odkazující na to, že pro zařízení jako telefony a čtečky jsou velmi snadno zpracovatelné.

QR kód původně vznikl pro sledování dílů při výrobě vozidel:

Zdroj: Youtube

Rovněž jsou velmi odolné. „I pokud je čtvrtina zcela nečitelná, stále je možné z kódu vyčíst všechny informace,“ sdělil Chmelík. Dodal, že to se hodí například v nákladní dopravě, kde poškození papírového štítku hrozí.

Rozmach s chytrými telefony

Zhruba dvacet let QR kódy využívaly spíše společnosti ve výrobě, přepravě a prodeji, zatímco přímo u zákazníků tolik nefigurovaly. Vše se změnilo až s érou smartphonů po roce 2011. „S rozmachem chytrých mobilních telefonů se QR kódy rozšířily do mnoha oblastí každodenního života, kde je potřeba rychle a jednoduše předávat informace,“ řekl Chmelík.

Zásadní zlom pro masové používání QR kódů mezi lidmi byl v roce 2017, kdy společnost Apple umožnila čtení přímo skrz fotoaparáty svých zařízení. Následně tuto možnost aplikoval i Google u operačního systému Android. Nyní jej tedy většina mobilních zařízení i počítačů s webkamerou dokáže načíst.

Aplikaci WhatsApp čekají změny, není se však nutné obávat:

Lidé se nemusí být, aplikace WhatsApp zůstává zdarma. Deník přináší rady, jak aplikace bude nadále fungovat, včetně praktických tipů pro její správu. Ilustrační foto
WhatsApp zůstává zdarma: Pro Androidy se ale mění zálohování, jsou i další změny

Technologie byla také víckrát užitečným pomocníkem v obraně před šířením nebezpečných chorob. Po vypuknutí nemoci šílených krav ve Velké Británii na počátku milénia ji ve velkém začali používat výrobci masných produktů a dodavatelské řetězce jako transparentní způsob, jak lidem ukázat kvalitu potravin.

Ve velkém se QR kódy osvědčily i při nedávné pandemii covidu-19. Mnoho světových vlád, včetně české, je používalo například pro monitorování očkovaných lidí. Podle Uniqode odborníci v tomto období zpozorovali i jejich vyšší využití při bankovních převodech, restaurace je používaly pro bezkontaktní zobrazení jídelních lístků.

Tvorba vlastního QR kódu

Jelikož je QR kód technologie s volnou licencí, může jej používat kdokoliv zdarma. Díky tomu si každý může vygenerovat vlastní kód odkazující třeba na webovou stránku, text, vizitku, připojení k internetu a další.

QR kódy sami snadno vytvoříte. Přesvědčte se namířením mobilního foťáku na obrázek níže:

QR kód Deníku.QR kód Deníku.Zdroj: Deník/Tomáš Rosa

Webové stránky, které umožňují vytváření QR kódů a jejich úpravu, snadno naleznete přes internetové vyhledávače.

Vzhledem k jednoduchosti jejich tvorby je však nutné si dávat pozor na podvodníky, kteří často používají QR kódy při falešných charitativních sbírkách. Nedávným příkladem byla fiktivní sbírka na pomoc lidem postiženým tornádem na jihu Moravy.