Japonská společnost Capcom pokračuje v novém zpracovávání starších dílů kultovní herní série Resident Evil, která se dočkala i mnoha filmových a seriálových adaptací - nejčastěji s herečkou Millou Jovovich. Nyní se přepracování dočkal i Resident Evil 4, jenž po vydání v roce 2005 obdržel mnoho ocenění, a patří mezi nejlepší hry ve svém žánru, odborně označeném jako survival horor, kde se klade důraz na přežití.

Popularitu i chválu získal díky vyváženému poměru mezi akčností a hororem, a rovněž nastavil nový směr této kategorie.

Counter Strike 2 bude pokračováním kultovní videoherní série. Nyní se velké popularitě těší Counter-Strike: Global Offensive.
Kultovní střílečka Counter-Strike dostane pokračování. Už letos v létě

V něm je už z principu obtížnost hraní o chlup vyšší, a je nutné si hlídat například počet nábojů do zbraní, jelikož se nedají najít na každém rohu, a taky se pozorně musí sledovat množství životů. Úmrtí ve hře totiž velmi zabolí, a to hlavně z časového hlediska, protože místa pro ukládání postupu - checkpointy- nejsou časté. Žánr tak ocení zejména jedinci, kteří hledají napětí, a chtějí, aby v nich titul vyvolal strach.

Napětí na každém kroku

Obojí splňuje právě čtvrtý Resident Evil. S hlavním hrdinou Leonem, který se po událostech z předchozích dílů přidal k žoldnéřské organizaci ve službách americké armády, se hráči při pátrací akci po unesené dceři prezidenta Ashley vydají nejdřív do zapadlé vesničky ve Španělsku.

Resident Evil 4
- Vychází na Steam, PlayStation 4/5 a Xbox Series X/S.
- Cena je zhruba od 1 400 Kč, liší se podle platformy a edice.
- Tvůrci je společnost Capcom.

Běžně turisticky oblíbená oblast však v tomto případě není ideálním místem pro dovolenou, protože se zde dějí podivné události. Zejména tamní obyvatelstvo není příliš přátelské. Návštěvníky většinou spálí na hranici, rozřeže nebo sní, jelikož se z nich staly krvežíznivé bestie, které ovládá kult Los Illuminados.

Už začátek zní a taky vypadá velmi brutálně, ale právě pocit z neznáma, všudypřítomná hrozba a nedostatečný palný arzenál s minimálním množstvím dalších předmětů nutných pro přežití vytvářejí jeden z nejatmosféričtější úvodů a zážitků v herní historii.

Zdroj: Tomáš Rosa / Deník

Celkově je zde velmi poutavý děj s vysokými produkčními hodnotami. Postavy jsou zahrané na jedničku, mají charakter, a hráčům zůstanou v paměti.

Dalším postupem hrou a objevováním nových lokací, mezi něž patří například gothický hrad, se napětí nadále stupňuje, ačkoliv postupně už opadá strach tím, jak se uživatelé seznamují s hrozbou, které čelí. Připadne však nutnost starat se o přežití nejen Leona, ale i Ashley, jakožto nehratelné společnice, takže tím se hráč udržuje v neustálém střehu, a spíš už se obává selhání.

Nedostatek munice i zdraví

Akční stránka předělávky Resident Evil 4 podtrhuje princip žánru - boj o přežití. Ačkoliv Leon disponuje různými typy zbraní, jako jsou pistole, brokovnice, automatický samopal, granáty, nože, tak nic není věčné. Munice je málo a každý nepřesný výstřel se může stát fatálním, zbraně určené na boj zblízka se postupně opotřebovávají, až se zničí, a tak je nutné je opravit. Stejně tak je potřeba si hlídat zdraví a léčit se jen v krajních případech.

Hogwarts Legacy umožňuje fanouškům Harryho Pottera stát se opravdovými čaroději.
Hogwarts Legacy je prodejním trhákem. Hráče nadchlo objevování i kouzlení

Zásoby předmětů je možné si vyrobit, nebo zakoupit u obchodníka. Jenže suroviny i místo v inventáři jsou omezené, a ceny drahé. Nic není možné získat hned, a tak je nutné prozkoumávat okolí pro zisk obou materiálů nebo i dalších důležitých předmětů. V poměrně koridorovém složení oblastí se však nikdo na dlouho neztratí, a tak není od cesty se porozhlédnout.

Hra později umožňuje se do některých míst i vracet, například pro plnění vedlejších misí, které jsou taky prospěšné.

Zmutovaní vesničané i další nestvůry mají vskutku originální vzhled a taky tuhý kořínek. Není snadné je eliminovat, což nutí hráče, aby chybovali co nejméně. Zejména pak souboje s bossy představují výzvu. Vše je ale zvládnutelné s dávkou trpělivosti.

PlayStation VR2.
PlayStation VR2 je ideální vstupní branou do virtuální reality za nižší cenu

Nervy drásající akce je občas protkána plížením zvedajícím hladinu napětí na absolutní maximum. Většinou však tyto pasáže končí tasením zbraní. Uživatelé narazí i na lehčí hádanky pro chvilkový odpočinek. Všechno dohromady dává skvěle vyvážený mix v hratelnosti, u níž čas plyne velmi rychle.

Remake vhodný pro všechny

Napětí i brutalitu v Resident Evil 4 ještě prohlubuje dnešní realističtější grafické zpracování, což je nejpodstatnější a nejviditelnějším aspektem předělávky. Hra stínů a světel, a někdy mlha, naženou husinu i nejotrlejším hráčům. Naopak u někdy až extrémně krvavých výjevů lidé nebudou skrývat mírné znechucení, ale v dobrém slova smyslu, jelikož to k sérii i žánru patří. Tvůrci taky nemuseli téměř vůbec použít lekací scény, aby vytvořili výborný hororový počin.

Zdroj: Youtube

Vynikající hudební podkres i ozvučení jsou dalšími prvky, které vyšperkují atmosféru. „Je to krásné, napínavé a krvavé shrnutí všeho, co dělá Resident Evil tak dobré,“ napsal v recenzi deník The Guardian.

Tvůrci se sice snažili předělat hru na moderní standardy, aby oslovili i mladší hráče, ale zároveň ponechali i některé původní mechaniky, což u všech, co hráli původní titul, probudí nostalgické vzpomínky. Obsahově se jedná o kombinaci starších reálií a prvků vždy okořeněných o něco dosud neviděného.

Tím se stává naprosto vhodným titulem pro obě spektra cílových skupin. Navíc není nutné znát události z předchozích dílů, protože tím se nepřichází o nic podstatného kromě pozadí postav, což je ale možné nastudovat na internetu.

HTC Vive Pro 2 jsou jedny z nejdražších VR brýlí, mají ale vysoký výkon
Které VR brýle si koupit? Utratit desetitisíce není vždy nutné

Celkově se jedná o výborně a chytře provedenou předělávku staršího úspěšného díla, která má vlastnosti plnohodnotného nově vydaného titulu dnešní doby. Takhle by měly vypadat aktuálně vznikající výtvory ucházející se o prestižní ocenění Hra roku. Resident Evil 4 ale minimálně může být vzorem pro jiné chystané remaky.