Akční hra na hrdiny Rise of the Ronin nyní vyšla pouze pro konzole PlayStation 5, čímž rozšířila nabídku exkluzivních titulů jednoho z nejprodávanějších herních zařízení na světě.

Titul se odehrává v období konce feudálního Japonska, kdy probíhal mezi příznivci zachování tradic a otevření ostrova cizím mocnostem a moderním vlivům. Od toho se odvíjí i příběh a možnosti, kterými jej můžete částečně ovlivnit. Tvůrci sice tvrdí, že rozhodnete o osudu země, ale ve skutečnosti až tak velký vliv nemáte, a vše je spíš předem připraveným scénářem.

Ukázka ze hry Rise of the Ronin:

Zdroj: Youtube

Ačkoliv děj má fiktivní události, zůstává věrný historické předloze, tudíž neočekávejte nadpřirozené entity. Zasazení však může u českých hráčů zvýšit zájem o pozoruhodnou dobu, kterou země vycházejícího slunce zažila, zejména pak pokud patří mezi fanoušky nového seriálu Šógun dostupného na streamovací platformě Disney+.

U vyprávění však zamrzí, že postavy, které potkáte, příliš nezaujmou a brzy zapomenete, kdo je kdo, a co vlastně chce. Nevýhodou pro tuzemské uživatele může být i absence českých titulků.

Samurajské šermování

Rise of the Ronin

  • Vývojář: Team Ninja
  • Vydavatel: Koei Tecmo
  • Dostupné pro: PS5
  • Cena: od 1899 Kč

Rise of the Ronin exceluje především v soubojích. Rozsáhlá nabídka mnoha sečných i palných zbraní umožňuje měnit bojové styly a používat odlišné kombinace útoků, takže si svůj oblíbený styl najde každý.

Ačkoliv bitky stále vyžadují dávku správného načasování pro úspěšný útok i obranu, chyby již nejsou tak bolestivé jako u starších titulů od studia Team Ninja, a díky volbě úrovně obtížnosti si Ronina užijí lidé vyhledávající méně náročnou hratelnost. Navíc umělá inteligence u běžných nepřátel i bossů někdy předvede zvláštní kusy, za které je můžete potrestat.

Rise of the Ronin místy připomíná sérii Assassin's Creed. Poslední díl oblíbené značky vyšel loni:

Assassin's Creed Mirage
Neurazí ani nenadchne. Assassin's Creed Mirage se inspiroval minulostí

Často lze používat i kradmý postup a eliminovat různorodé typy nepřátel v tichosti, což je docela snadné, jelikož protivníci jsou velmi slepí a hluší. Schováváním se ve vysoké trávě a běháním po střechách hra připomíná sérii Assassin’s Creed, a víc než samurajem jste nindžou. Na rozdíl od díla společnosti Ubisoft zde ale čelíte menším skupinám zloduchů a nešplháte po budovách. Na vyvýšená místa se dostanete pomocí přitahovacího háku.

Ačkoliv po estetické stránce je grafické zpracování výborné, zejména v horských oblastech, technicky silně zaostává a vypadá spíš jako starší hra po minulou generaci konzolí. Propady snímků a horší detaily textur prostředí i postav příliš nelahodí pohledu. Hře také příliš nesedl otevřený svět, jelikož působí prázdně, a zároveň má opakující se vedlejší aktivity.

V Rise of the Ronin je možné eliminovat nepřátele i nenápadně:

Zdroj: Deník/Tomáš Rosa

Ronin to má mezi konkurencí těžké. Sice si šanci kvůli povedenému soubojovému systému i zasazení zaslouží, ale defacto nepřináší nic originálního. Navíc v posledních letech vzniklo několik akčních her s podobným tématem, které zabodovaly mnohem lépe.

Zájem o feudální Japonsko roste

A zrovna PlayStation, respektive Sony se zasloužilo o vznik hry, která v západní společnosti snad nejvíc zvýšila popularitu japonské historie a řadí se mezi jedny z nejoblíbenějších a nejlepších titulů současnosti. Ghost of Tsushima z roku 2020 měl kromě zábavného soubojového systému i poutavý příběh. Podle posledních údajů prodal zhruba deset milionů kopií. Letos 16. května, po téměř čtyřech letech exkluzivity pouze pro konzole PlayStation, vyjde i pro PC.

Loni mezi hráči uspěl i Like a Dragon: Ishin!, vedlejší díl známé série dříve pojmenované Yakuza. Zde tvůrci mnohem zábavnější formou zpracovali otevřený svět v období sklonku samurajské éry.

Rovněž vybalancovali souboje, příběh i odpočinkové vedlejší aktivity, což celkově poskytlo příjemný herní zážitek.

Roste i zájem o japonskou mytologii. Příkladem je hra Ghostwire: Tokyo:

Ghostwire: Tokyo po roce exkluzivity na PlayStation nyní vyšlo i na Xbox
Vodníci i duchové. Ghostwire: Tokyo seznámí hráče s Japonskem plným fantazie

Lidé toužící po výzvě pak mohou zkusit sérii Nioh nebo Ninja Gaiden od tvůrců Rise of the Ronin. Jedná se však o hry s opravdu složitými souboji, u kterých je nutné být velmi trpělivý a přesný.

V posledních letech vzniklo i několik zajímavých videoher z jiných žánrů, které čerpají z bohaté historie asijského ostrova. V Sengoku Dynasty hráči budují feudální japonskou vesnici, dělají činnosti nutné k přežití i zkoumají rozsáhlý otevřený svět. Velmi populární je také tahová strategie se souboji v reálném čase Total War: Shogun 2, kterou i třináct let po vydání aktivně hrají tisíce lidí.