Videohry jako snad jediné digitální médium dokážou zprostředkovat zážitek, který uživatel pocítí na vlastní kůži. Zatímco u filmů je divákem – třetí osobou – pouze pozorujícím dění na obrazovce, ve hrách se stává součástí příběhu. Dobře vytvořený titul pak dokáže hráče i bez zařízení pro virtuální realitu pohltit natolik, že se vžije do role fiktivního hrdiny. Prožívá, či dokonce tvoří jeho osud. Pociťuje každou utrpěnou i rozdanou ránu, radost, strach, vztek a další emoce podle situací, kterým čelí. V případě novinky Senua’s Saga: Hellblade 2 také pozná, jaké to je žít s psychózou.

Slavná série The Elder Scrolls oslavila třicet let:

Artwork The Elder Scrolls V: Skyrim.
Draci, dobrodružství i nahota. Slavná série The Elder Scrolls slaví třicet let

Důležitým prvkem, který dělá titul jedinečným, jsou hlasy ozývající se v hlavě a našeptávající různé protichůdné rady. Hlavní hrdinka vidí události, které nejsou skutečné… nebo možná jsou? V rozpolcené Senuině mysli je totiž složité odlišit realitu od iluzí, a to platí i pro hráče snažícího se dostat na závěr zhruba sedmihodinového epického vyprávění s českými titulky, za které by se nemusel stydět hollywoodský snímek.

Senua's Saga: Hellblade 2

  • Vývojář: Ninja Theory
  • Vydavatel: Xbox Game Studios
  • Dostupné pro: PC, Xbox Series
  • Cena: od 1 299 Kč

Herečka Melina Juergensová – představitelka hlavní postavy – předvedla bezchybný herecký výkon a emoce zachytila natolik věrohodně, že roztají i ta nejledovější srdce. Se sluchátky na uších je navíc zážitek snad až příliš opravdový. Vše zní, jako by se dělo přímo hráči.

Dobrodružství umocňuje ultrarealistické zpracování, díky němuž postavy, mimika obličejů, prostředí a další prvky vypadají jako skutečné. Hellblade 2 je ukázkou grafické dokonalosti a příkladem moderních videoher z větší produkce. Ačkoliv se vývojářské studio Ninja Theory neřadí mezi obří společnosti s takřka neomezenými rozpočty, vytvořilo dílo, které svou kvalitou dokonce překonává některé vysokorozpočtové produkty z posledních let. Daní za to ale je, že hráči musí mít výkonné počítačové sestavy, případně konzoli Xbox Series X (slabší S nedoporučujeme), aby hru bylo možné spustit.

Ukázka ze hry Senua's Saga: Hellblade 2:

Zdroj: Youtube

Hratelnost obsahuje hlavně řešení lehčích hádanek, puzzlů a soubojů. Je jí ale méně než příběhové stránky, a tak titul nemusí sednout uživatelům vyžadujícím opak. Již od prvního dílu z roku 2017 se dá říct, že série by se snad úplně obešla bez soubojového systému. Ten hráče v některých momentech trochu zbytečně vytrhává z poznávání severské mytologie i z nevšedního psychologického zážitku.

Spolupráce s psychology i pacienty

Britští tvůrci na unikátním herním zážitku podle portálu BBC spolupracovali s lidmi trpící psychózou a s neurologem Paulem Fletcherem z britské Cambridge. Právě psychóza, která trápí hlavní hrdinku hry, přitom není samostatnou diagnózou - odborníci ji spojují s množstvím zdravotních a psychiatrických stavů, včetně schizofrenie.

Na první pohled se psychóza projevuje tím, že Senua vidí věci, co ostatní nevidí, slyší věci, co ostatní neslyší a má unikátní představy o světě. Příkladem bludné představy lidí s psychózou může být, že jim někdo z jejich blízkých chce ublížit.

Speciálně na Xbox a PC loni vyšlo i vesmírné RPG Starfield:

Starfield otvírá hráčům ohromný vesmír, který lze prozkoumat
Postavte si loď a objevujte vesmír. Starfield nabízí tisíc planet k prozkoumání

Nejedná se však o pouhý pocit nebo představu. Pro daného člověka je to realita, které bezmezně věří. „Senua žije ve světě, který nesdílí s ostatními. Vidí význam v symbolech, v setkávání s lidmi a v nejrůznějších věcech, které se kolem ní dějí,“ svěřil se v rozhovoru s vývojáři Eddie, který s psychózou bojuje celý život.

„Je těžké říct, že se jedná o nemoc. Pro ni, stejně jako pro mě, jsou zážitky reálné, pro ostatní však ne,“ dodal muž, jehož životní situace napomohla přenesení psychického stavu člověka přímo do hry.

Hra zachycuje život s psychózou:

Zdroj: Youtube

Představy o světě může změnit také prožité trauma. Jedním z důvodů, proč Senua trpí psychózou, tak můžou být její krušné zážitky z dětství.

Na Xboxu a PC jsou od loňského roku dostupné i závody v simulátoru Forza:

Forza Motorsport
Šlápněte na plyn. Forza Motorsport nabízí skvělé závodění na slavných okruzích

V nové hře Senua's Saga: Hellblade II přitom nedojde k žádnému zázračnému uzdravení hlavní hrdinky. Tvůrcům se ale podařilo přesvědčivě zachytit další část její cesty, na které se snaží se svým stavem vyrovnat. „Najednou je schopná vzdorovat hlasům a rozhodovat se podle svých vlastních cílů. Kromě toho dokáže pochopit realitu jiných a interagovat s nimi,“ vysvětlil neurolog Fletcher.

Nový dílo tak odhaluje, jaká je zkušenost dvojí reality. Psychóza nezeslábla, Senua však už není jen obětí svých prožitků. Hlavním smyslem hry přitom zůstává pomoc lidem s psychózou. Díky příběhu dívky se jménem Senua mohou mít pocit, že ostatní více chápou, čím si procházejí.