Začátkem února britské vývojářské studio Rocksteady vydalo akční titul s názvem Suicide Squad: Kill the Justice League, ve kterém se hráči ujmou rolí komiksových antihrdinů známých jako Deadshot, Harley Quinn, kapitán Boomerang a King Shark. Jejich úkolem je zachránit fiktivní velkoměsto Metropolis před mimozemskou invazí vedenou Brainiacem. Superpadouch provádí mutace lidí, ale ovládl i mysl členů Ligy spravedlnosti, mezi které patří Superman, Wonder Woman, Green Lantern, Flash a Batman.

Také Marvel má hry se superhrdiny. Spider-Man loni dopadl mnohem lépe než letošní Suicide Squad:

Marvel's Spider-Man 2
Zábava pro všechny. Spider-Man 2 nabízí nejsilnější herní zážitek se superhrdiny

Právě hrdina v černém obleku, respektive jeho osud, vyvolal poprask u fanoušků videoher i komiksů. Tvůrci se totiž rozhodli, že jediným východiskem, jak zabránit takřka neohroženým superhrdinům v konání zla, je smrt.

S kontroverzním řešením však spousta hráčů nesouhlasila a vyjádřila nepochopení vůči tomuto tvůrčímu rozhodnutí.

Rocksteady se totiž před patnácti lety proslavilo odstartováním herní série Batman: Arkham, která získala několik prestižních ocenění, prodala desítky milionů kopií a dosud má početnou fanouškovskou základnu. Jelikož Bruce Wayne alias Batman byl hlavní postavou třídílné značky, jeho zabití i to, jakým stylem to autoři provedli, šokovalo většinu veřejnosti.

Batman je v Suicide Squad v roli záporáka:

Zdroj: Youtube

V komiksech ale smrt neznamená absolutní konec. Zrovna Batman je toho příkladem, jelikož podle serveru Screenrant v knihách zemřel a ožil nejméně jedenáctkrát, ačkoliv se nejednalo vždy o stejný fikční svět, ve kterém se příběh odehrával.

Někteří fanoušci se ztotožňují i s verzí webu Polygon, který uvedl, že úmrtí Batmana působí jako metaforický milník studia Rocksteady, které v roce 2015 dokončilo trilogii Arkham. „Zdá se, že tímto za sérií udělalo tečku,“ napsal publicista Michael McWhertor.

Pokud chcete hrát hry, ale nevíte na čem, se správným výběrem může pomoci náš článek:

Běžná cena konzole Playstation 5 v balíčku se hrou a jedním ovladačem se pohybuje až kolem 15 490 korun.
Jakou herní konzoli si vybrat? Správná volba může ušetřit tisíce korun

Podle jiných ohlasů by se taky mohlo jednat o poctu loni zesnulému dabérovi Kevinu Conroyovi, který byl hlasem herního i animovaného Netopýřího muže.

Jak se Sebevražedný oddíl hraje

Fanoušky rovněž zklamalo, že vývojáři úspěšné série Arkham tentokrát v Suicide Squad nedokázali navázat na své předchozí kvalitní počiny.

Suicide Squad: Kill the Justice League

  • Vývojář: Rocksteady Studios
  • Vydavatel: Warner Bros. Games
  • Dostupné pro: PC, Xbox Series, PlayStation 5
  • Cena: od 1 899 Kč

Náplní titulu je plnění neoriginálních misí s opakujícími se úkoly týkajícími se zpravidla zachraňování či ničení. Při tom je nutné absolvovat jednodušší přestřelky, u kterých ale lze ocenit povedené animace a efekty. Tvůrci vsadili na takzvané live service prvky pro více hráčů, tedy hraní přes internet ideálně s dalšími lidmi (je však možné bez problémů hrát i sólo), zatímco plní mise pro zlepšení statistik postav, získání nových předmětů a kosmetických úprav. Jenže stereotypní obsah je překážkou pro delší životnost hry a zachování fanouškovského jádra, které je pro podobně nastavené tituly stěžejní. I proto se setkal s kritikou u hráčů i novinářů.

V Suicide Squad plníte dokola téměř stejné mise a střílíte kolem sebe:

Zdroj: Deník/Tomáš Rosa

Předností jsou detailně zpracované postavy i prostředí, a to zejména ve filmových záběrech, ačkoliv děj je zde spíš nepodstatný a spoléhá se spíš na komediální hlášky a scénky, i když má i značně temný podkres. Hra bohužel nenabízí oficiální české titulky, ale při hraní jazyková bariéra nepřekáží.

Jedná se o nenáročnou střílečku na pár hodin hraní, kterou zvládne kdokoliv, i když doporučený věk je od osmnácti let. Vývojáři plánují postupně obsah rozšířit, například hratelnou postavou Jokera a novými misemi.

Batman v popkultuře

Batman. Ilustrační fotoBatman. Ilustrační snímekZdroj: Chris Favero / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-2.0

Batman se poprvé objevil v roce 1939 v komiksové sérii Detective Comics, a to v díle zvaném Případ chemického syndikátu. Ihned se stal populární. Od té doby vznikly tisíce komiksů s Netopýřím mužem.

První film s Batmanem vznikl v roce 1943 s Lewisem Wilsonem v hlavní roli. V roce 1966 byla uvedena ikonická seriálová adaptace s Adamem Westem, která měla i filmové komediální zpracování. V průběhu let Hollywood natočil i další snímky, kde v roli Batmana vystoupili Michael Keaton, George Clooney a Val Kilmer. Trhákem však byla Nolanova trilogie Temný rytíř s Christianem Balem. V nejnovějších filmech hrdinu ztvárnili Ben Affleck nebo Robert Pattinson. Strážce Gotham City dostal i kreslenou seriálovou podobu.

Ve videohrách úřaduje už od roku 1986. Jednalo se o samostatná vyprávění i adaptace filmů. Velkou oblibu a slávu získala až trilogie Arkham od studia Rocksteady. Jako vedlejší postava se objevil i v jiných titulech jako Injustice nebo Gotham Knights, kde mimochodem také zemřel. Vzniklo i několik mobilních her.

Batman má svou podobu i jako Lego figurka. Ať už se jedná o filmy, hry nebo stavebnice.