Volají si Čech s Němcem, každý hovoří svou rodnou mluvou, a přesto si rozumějí. Nejedná se o začátek vtipu, ale ukázku pokroku. Nové mobily s umělou inteligencí totiž dokážou v reálném čase překládat hovory. Lidé se tak spolu mohou dorozumět, aniž by museli umět cizí jazyky. A inteligentních funkcí, které nové technologie přinesou, má být ještě víc.

Umělá inteligence dělá vrásky učitelům:

I takto vypadaly v minulosti mobilní telefony.
Od cihly po všestranného pomocníka. Podívejte se na historii mobilů

Apple, Samsung i Google chystají, případně už prodávají, mobilní telefony, které mají systémy postavené na AI. Server Business Insider uvedl, že zařízení mají pokročilejší osobní asistenty, kteří lépe chápou kontext, a tak poskytují relevantnější a rychlejší odpovědi. Na základě uživatelských preferencí taky umějí proaktivně navrhovat akce.

Dále na fotografiích mohou identifikovat objekty, osoby i scény. Namířením fotoaparátu na produkt dokážou vyhledat obchodní nabídku. A dokonce jsou schopné analýzou nashromážděných dat předvídat potenciální zdravotní problémy a upozornit majitele, aby vyhledal lékařskou pomoc.

Samsung představil mobily s Galaxy AI:

Zdroj: Youtube

Umělá inteligence v mobilech má i pomoci handicapovaným. Haptická odezva vibracemi kopírujícími hudbu poskytne zážitek neslyšícím nebo osobám s omezeným sluchem. Dále má umět rozpoznávat poruchy řeči, čímž porozumí lidem, kteří například prodělali mrtvici či mozkovou obrnu. Zároveň tito uživatelé mohou vytvořit vlastní hlasové zkratky, jež asistenti pochopí.

Významným pokrokem bude i kvalitnější podpora zařízení pro zážitky v rozšířené a virtuální realitě, což by se mělo projevit v běžném životě i při zábavě.

Okamžik jedné generace

Podle magazínu Fortune experti moderní zařízení poháněná umělou inteligencí pojmenovali jako intelliphony. Zda se název uchytí mezi lidmi, zatím není jisté. Odborníci však tvrdí, že se jedná o zlomový okamžik ve vývoji mobilů.

Umělá inteligence představuje budoucnost, co to však znamená pro lidi?

Na trh nastupují takzvané intelliphony, tedy mobily s umělou inteligencí (AI). Co to znamená? Máme se obávat?
Expert: Umělá inteligence ovlivní ceny mobilů. Starosti o bezpečí jsou na místě

„Představení chytrých telefonů s AI považujeme za událost dekády,“ uvedl analytik Wamsi Mohan z Bank of America.

Společnost Google letos na jaře představila nové vlastnosti operačního systému Android vylepšeného o AI model Gemini. Na něm pak Samsung postavil svůj systém Galaxy AI. Obě firmy zatím umělou inteligenci používají ve svých vlajkových řadách mobilů a tabletů. Podle odborníků však v budoucnu lze očekávat, že podporu dostanou i nižší verze.

Google ukázal, co dokáže model Gemini AI:

Zdroj: Youtube

Apple chystá od 10. června v rámci Mezinárodní vývojářské konference představit vlastní inovace v segmentu mobilních zařízení s umělou inteligencí. Systém by měl využívat ChatGPT. Experti pro Fortune uvedli, že lze očekávat podobné vymoženosti, které představila konkurence. Má však dojít i na revoluční ukázky.

Selský rozum bude důležitý

Umělá inteligence však s sebou přináší i několik problémů, kterým lidé budou muset čelit. Ačkoliv u fotografií bude možné pomocí jednoho kliknutí například zcela změnit výraz obličeje, či vytvářet koláže, odborníci upozorňují, že tím bude složitější rozeznat skutečnost od iluze. Někteří lidé by se i mohli pokusit snadné úpravy využít k nekalým účelům, jako například k podvodným snímkům slavných osob, aby vylákali peníze z důvěřivých obětí.

Pro lidi bude kvůli umělé inteligenci ještě důležitější myslet kriticky:

Umělá inteligence (AI) je s námi nyní takřka na každém kroku. Ale ne vždy v dobrém. Ilustrační snímek
Umělá inteligence nás má naučit kritickému myšlení, říká odbornice na AI

Společnosti proto chystají různá opatření, aby bylo snazší odhalit upravené fotografie. „Snímky budou v souboru obsahovat metadata o generativní změně,“ vysvětlila pro technologický server CNET mluvčí Googlu Friida Turkuová.

Samsung má vkládat do vygenerovaných fotografií vodoznaky. Jenže na samotném webu uživatelské podpory výrobce lze najít navody od zaměstnanců, jak toto opatření odstranit ze snímku.

Vědci se delší dobu zabývají dopady AI pro lidstvo:

Zdroj: Youtube

Nicméně, i kdyby ochranu nebylo možné smazat v rámci zařízení, vzniknou programy, které to umožní. „Možnost odstranění způsobem, který nepůjde odhalit specializovaným softwarem, bude záviset na sofistikovanosti implementace vodoznaku,“ sdělil Deníku specialista na neuronové sítě a strojové učení František Hakl z Ústavu informatiky Akademie věd České republiky. Dodal, že je otázkou času, než někdo prolomí i sofistikovanější způsoby.

AI má také tendence si vymýšlet nesmysly, když některé informace nezná. Jenže podává je přesvědčivě, a tak jí lidé mohou uvěřit.

Proti AI se postavily některé filmové hvězdy:

Scarlett Johanssonová
Johanssonová bojuje proti ChatGPT. Umělá inteligence jí prý ukradla hlas

„Obávám se, že jedinou obranou je použít zdravý selský rozum, hledat informace z více nejlépe autorizovaných zdrojů a přemýšlet o souvislostech,“ poradil Hakl.

Za provoz a poskytování umělé inteligence je nutné platit, což v důsledku může znamenat i zvýšení cen zařízení. „Pravděpodobně platby pro provozovatele AI budou realizované smluvně mezi výrobci mobilů, poskytovateli připojení a poskytovateli AI služeb,“ domnívá se Hakl. Dodal, že zdražení produktů bude však nejspíš mírné.