Na internetu se objevují zprávy, že se WhatsApp zpoplatní. Je to pravda?
Není. Používání aplikace WhatsApp bude nadále zdarma. Za psaní, volání, posílání souborů či vytváření komunit tedy nezaplatíte jedinou korunu.

Chystají se letos změny v aplikaci?
Ano. Proslulá zelená aplikace nově dovolí změnit barvu například na modrou nebo růžovou.

Mnoho uživatelů netuší, jaké funkce lze v aplikaci WhatsApp používat:

Pokud chcete trochu odlehčit své úložiště a zároveň nechcete z jakýchkoli důvodů uchovávat své staré konverzace, může vám pomoci funkce automatického odstraňování zpráv.
Používáte WhatsApp? Tyhle vychytávky a tipy se vám budou hodit

Zásadní novinkou však je, že se změní způsob zálohování chatů pro operační systémy Android. Google měl dosud smlouvu s firmou Meta provozující Whatsapp, díky níž se zálohy do cloudového úložiště nezapočítávaly. Nově budou zálohy na Google Disku zohledněné, kvůli čemuž vznikají zbytečně poplašné zprávy o údajném zpoplatnění aplikace.

Jak zálohování chatů funguje?
Zálohování chatů je dobrovolná možnost, kterou lze aktivovat přes nastavení aplikace. Chaty se pak ukládají na cloudová úložiště Google Disk (Android) nebo iCloud (Apple iOS). Pokud uživatel ztratí nebo koupí nové mobilní zařízení, díky zálohám bude mít historii chatů stále k dispozici.

Jak zálohovat účet v aplikaci WhatsApp na Androidu:

Zdroj: Youtube

Jak je to s placeným zálohováním chatů?
Každý uživatel s účtem Google má k dispozici bezplatné cloudové úložiště Disk o velikost 15 gigabajtů. Na něj lze dobrovolně ukládat jakýkoliv typ souborů a je pouze na majiteli zařízení a účtu, jak s volným prostorem naloží. Za službu zaplatí až v momentě, kdy se rozhodne zvýšit množství volného místa na Disku.

Pro běžného uživatele to tedy znamená, že i zálohování chatů bude mít zdarma. Navíc pokud neukládá do cloudu jiné soubory, s největší pravděpodobností má dostatek volného prostoru pro zálohy chatů, které zabírají většinou pár stovek megabajtů v případě dlouhodobé chatovací historie s fotografiemi i videi (1 gigabajt = 1000 megabajtů).

WhatsApp už loni omezil podporu pro starší zařízení, jejichž přehled uvádíme v tomto článku:

U některých telefonů končí ze strany Whatsappu podpora.
WhatsApp omezí podporu pro některé mobily. Jsou mezi nimi i oblíbené kousky

Kdy změna zálohování na Androidech nastane?
Způsob zálohování se změnil od prosince 2023 pro uživatele beta verze aplikace WhatsApp. Pro všechny ostatní začnou nové podmínky platit od poloviny roku 2024.

Dozvím se změnu včas?
Ano. Aplikace 30 dní před změnou upozorní uživatele pomocí banneru v nastavení aplikace.

Můžu snížit množství dat pro zálohování v aplikaci WhatsApp?
Ano. V aplikaci je možné zjistit, kolik místa na vašem zařízení samotná služba zabírá, a odstraněním položek lze místo uvolnit. Informace o úložišti naleznete v nastavení, kde je správa úložiště.

Jak uvolnit místo v aplikaci WhatsApp:

Zdroj: Youtube

Místo v úložišti pak uvolníte odstraněním položek, které zabírají mnoho prostoru, nebo jsou mnohokrát přeposlané. Položky lze mazat i v rámci jednotlivých chatů. Kompletní návod naleznete přímo na webových stránkách aplikace.

Co dělat, když mám Google Disk plný?
Jsou dvě možnosti. Je možné zaplatit za některou z nabízených variant měsíčního či ročního předplatného, které rozšíří úložiště až na 2 terabajty dat. Cena se pak pohybuje v řádu stovek až tisíců korun za rok.

Nejvýhodnější je však aktivní správa bezplatného úložiště, tedy promazávat nepotřebné soubory, nebo neukládat zbytečnosti, a tím ušetřit spoustu místa. Kompletní návod naleznete na webových stránkách společnosti Google.

Ikonka aplikace WhatsApp na displeji mobilního telefonu.Ikonka aplikace WhatsApp na displeji mobilního telefonu.Zdroj: ShutterstockPlacená verze aplikace WhatsApp existuje
Jedná se o předplatné WhatsApp Business Premium. Je to volitelná placená funkce, která se nabízí společnostem pro efektivnější komunikaci ve firmě i pro lepší zviditelnění u zákazníků.