Videohry jsou stále stále častěji součástí známých digitálních platforem. Posledním přírůstkem je společnost YouTube, která od konce letošního května zpřístupňuje službu Playables pro všechny registrované zákazníky.

Platforma umožní zdarma spustit na počítačích nebo mobilních zařízeních s operačními systémy iOS a Android více než 75 her. „Playables představují zábavný a interaktivní způsob, jak se seznámit s YouTube,“ prohlásili zástupci společnosti.

Letos se změnily i streamovací služby. Více v článku:

Internet nabízí mnoho příležitostí k zábavě. Ačkoliv je to možné i zdarma, spoustu služeb či produktů je nutné zaplatit. Proto je dobré výběr pořádně promyslet.
Max, Netflix a další. Streamovací služby se mění, nerozvážnost se může prodražit

V nabídce mají být pouze snadné a hratelně přístupné tituly, jako jsou Angry Birds, Cut the Rope a další. Všechny tituly jsou vhodné i pro děti nižšího věku. Výhodou pro hráče je, že si mohou uložit svůj postup, případně sledovat nejlepší skóre ostatních uživatelů.

Na stránku Playables se lidé mohou dostat skrz internetový prohlížeč nainstalovaný v počítači, případně přes mobilní aplikaci. Platformu naleznou v hlavní nabídce v levém postranním panelu.

Zástupci YouTube upozornili, že službu zatím nemusí mít dostupnou všichni uživatelé. Dle jejich slov však stačí počkat nanejvýš pár měsíců. Zpřístupnění probíhá postupně.

YouTube Playables bylo od loňského roku dostupné pro všechny předplatitele verze Premium. Jednalo se však o zkušební fázi.

Bezplatné hraní

Jednoduché a pro děti vhodné videohry, ke kterým se lze snadno a bezplatně dostat, aniž by hrozilo riziko zavirování počítače nebo mobilu, je možné najít i na webech, jako jsou Déčko od České televize, CrazyGames, Superhry a 1001 hry. Případně lze navštívit web Poki.com, který je taky v češtině. Na platformách jsou různé herní žánry.

Hraní může sblížit rodiče a děti. Vyberte si správnou hru:

Rodiče se s dětmi mohou bavit i sblížit u videoher. Vánoce jsou ideálním obdobím. Ilustrační snímek
Rodiče s dětmi se u videoher společně zabaví i sblíží. Stačí si správně vybrat

Podobně fungují i hry na sociální síti Facebook. A není to dlouho, co se o herní zábavu rozšířil i LinkedIn. Ten zatím nabízí pouze logické hříčky. Výhodou je český překlad.

Ze zahraničí mohou oslovit logické a slovní hry na The New York Times, jako je slavný Wordle. Tituly jsou však pouze pro lidi zdatně ovládající angličtinu.

Platformy za poplatek

Předplatitelé Netflixu mají v ceně i přístup k více než osmdesáti hrám. Naleznou je v mobilní aplikaci. V nabídce jsou i náročnější tituly, jako jsou trilogie Grand Theft Auto, Hades, Sonic, Tomb Raider a spousta dalších. Limitací pro uživatele může být jen výkon vlastněného zařízení. Plusem je absence reklam, poplatků, či dalších nákupů při hraní, což bývá častou komplikací u bezplatných her a platforem.

Hry jsou i součástí Netflixu:

Zdroj: Youtube

Za měsíční nebo roční poplatek v řádu desítek, případně stovek korun si majitelé mobilních zařízení mohou platit i služby jako Apple Arcade a Google Play Pass. Záleží pouze na vlastněném operačním systému. Velký výběr multižánrových titulů je zaručený.

Na Androidech lze taky využít aplikaci Xbox Game Pass, která umožní hrát v cloudu až sto vysoce kvalitních her. Na iOS je hraní zatím možné pouze přes webový prohlížeč.

Placené herní služby pro mobilní zařízení

Netflix: od 199 Kč měsíčně (záleží na výběru předplatného pro sledování filmů)

Apple Arcade: 199 Kč měsíčně (první měsíc zdarma, sdílení až s pěti členy rodiny)

Google Play Pass: 89 Kč měsíčně, nebo 549 Kč ročně (14 dní na zkoušku zdarma, sdílení až s pěti členy rodiny)

Xbox Game Pass: 389 Kč měsíčně (prvních 14 dní za 26 Kč)