Prodejního rekordu skupina dosáhla díky své silné pozici na trhu v kombinaci s jedinečnou technologií zdrojování vozů s přímým nákupem od spotřebitelů a také uvedení značky Driverama na trh v Německu. Z celkových 86 571 aut se tradičně nejvíce prodalo v České republice, následovalo Polsko a Slovensko. V tuzemsku skupina prodala 49 271 vozů, v Polsku si zákazníci odvezli rekordních 20 417 aut, na Slovensku se prodalo 16 846 aut. Skupina loni překonala hranici 2,6 milionu zákazníků, které celkově obsloužila od roku 1992.

„Přes všechny komplikace spojené s pandemií koronaviru se nám v posledním roce podařilo dosáhnout nejlepšího prodejního výsledku v třicetileté historii AURES Holdings. Nedostatek nových automobilů, prodlevy v jejich výrobě a rostoucí ceny automobilů na celoevropském trhu utvrdily zákazníky v tom, že není výhodné již déle čekat na obměnu jejich vozu. Češi, Poláci i Slováci se i při nákupu ojetiny naučili pohybovat v on-line světě a zjistili, že i nákladnější položku jako je automobil, lze bezpečně nakoupit přes počítač a naše Kontaktní centrum. Velký dík patří i našim zaměstnancům, kteří se obětavě naučili fungovat v této turbulentní době a pomohli celé skupině překonat poslední nelehké dva roky,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka a předsedkyně představenstva společnosti AURES Holdings, která mezinárodní síť autocenter AAA AUTO, Mototechna a Auto Diskont provozuje.

Ilustrační fotografie.
Mattoni s Budvarem přichází s unikátním produktem. Ochuceným nealko pivem

„Jsem potěšena, že mohu označit rok 2021 za rok plný rekordů. Nejsilnějším měsícem v celé skupině byl říjen, kdy jsme prodali 8844 aut. V České republice jsme měli historicky šest nejúspěšnějších měsíců v řadě, z čehož se nejvíce automobilů prodalo v květnu. V Polsku a na Slovensku padaly rekordy v říjnu,“ upozornila Karolína Topolová.

Nejoblíbenějším prodávaným vozem v celé skupině je již dlouhodobě Škoda Octavia. Tahounem je obzvláště v České republice a na Slovensku, kde obsadila s přehledem první místa. V Polsku se umístila na čtvrté pozici. Druhé a třetí místo u nás i na Slovensku drží další dva velmi oblíbené modely, kterými jsou Škoda Fabia a Volkswagen Passat. V Polsku je dlouhodobě nejoblíbenější Opel Astra, druhou příčku si tu drží Ford Focus, třetí je Opel Insignia.

V České republice se těší největší oblibě vozy kombi, které si v roce 2021 pořídilo více než 29 procent zákazníků. 27 procent si pořídilo hatchback a 22 procent SUV. „Tento trend je stále značně ovlivňovaný pandemií. Cestování vlastním automobilem je pro ně bezpečnější způsob cestování než využití veřejné dopravy, kde je riziko nákazy vyšší. Navíc je automobil významným pomocníkem pro cestování i mimo Českou republiku, proto nadále roste poptávka po větších vozech, které zajišťují vyšší komfort a bezpečnost na cestách,“ doplnila Karolína Topolová.

Martin Kozel (uprostřed) s pekaři.
V Liberci propojili tradici a kvalitu. Za svůj chléb získali regionální ocenění

Podíváme-li se na oblibu automobilů podle typu paliva, v České republice si zákazníci z 51 procent volili benzínové automobily. Vyšší podíl si drží Polsko s 67 procent prodaných benzínových vozidel. Více než čtvrtina Čechů a Slováků volí automobil s automatickou převodovkou. V Polsku automat preferuje 17 procent zákazníků.

„Zaznamenali jsme rostoucí zájem o vozidla s alternativním pohonem, zejména o elektromobily. Zatímco střední a východní Evropa je ve velmi rané fázi zavádění elektromobility, skupina AURES Holdings již instalovala dobíjecí stanice na několika pobočkách a chce pokračovat i nadále v investicích obchodování s automobily na alternativní pohon,“ uzavřela Karolína Topolová. (mh)

TOP 10 nejprodávanějších aut v síti AAA AUTO a Mototechna v roce 2021

Česká republika

Slovensko

Polsko

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Opel Astra

Škoda Fabia

Škoda Octavia

Opel Astra

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat

Opel Insignia

Škoda Superb

Škoda Superb

Škoda Octavia

Volkswagen Golf

Kia Ceed

VW Passat

Hyundai i30

Kia Sportage

Skoda Fabia

Ford Focus

Volkswagen Golf

Volkswagen Golf

Ford Mondeo

Opel Astra

Kia Sportage

Škoda Rapid

Hyundai i30

Renault Megane

Kia Ceed

Ford Focus

Dacia Duster