S originálním nápadem spojit hřbitov, včely a med přišel bohunický zastupitel Antonín Brzobohatý. „Loni v srpnu jsme tam umístili pět včelích úlů. V současné době jich tam je jedenáct. Všech šest nových včelstev vzniklo z letošních oddělků z původních úlů,“ sdělil zastupitel.

Největší moravské pohřebiště s rozlohou šestapadesáti hektarů je podle zastupitele pro včely ideální zelená plocha. „Napadlo mě umístit do tohoto prostoru původně pět včelstev, čímž bychom doplnili ekosystém a biodiverzitu této poměrně rozlehlé oblasti o živočišný druh, který je tam důležitý. Vzhledem k množství stromů, trávníků a květin tam včely mají dostatek včelí pastvy a daří se jim tam. Navíc opylování místních rostlin je důležité pro zachování jejich druhové rozmanitosti,“ popisuje Brzobohatý.

Úly na hřbitově slouží i k rozvoji včelařství. „Toto odvětví před dvěma lety utrpělo těžkou ránu, když došlo k masivnímu úhynu řady včelstev. Med a další produkty těchto včelstev mají potenciál patřit k těm nejkvalitnějším, protože v prostoru hřbitova se nepoužívají chemické postřiky ani hnojiva,“ podotkl autor nápadu.

Dárek pro zaměstnance 

Včelstva jsou umístěná na západní straně Ústředního hřbitova. „Postavili jsme je do prostoru za rozptylovou loučkou v takové vzdálenosti, aby neohrožovaly případné návštěvníky,“ vysvětlil muž.

První hřbitovní med stáčeli včelaři letos v květnu. „Vytočili jsme přibližně sedmdesát kilo. Na Dni otevřených úlů, který se koná ve čtvrtek 23. června mají návštěvníci možnost tento med ochutnat a zakoupit. Pokud bude mít akce úspěch rádi bychom ji zopakovali po prázdninách. Účelem těchto včelařských dnů je seznámit především děti s prací včelaře, ukázat jim, jak přichází včely na svět, kde bydlí a proč jsou pro náš svět tak důležité,“ řekl zastupitel.

Hřbitovní med zatím není oficiální obchodní značka. „Rodinné včelařství Roztočilovi, které je oficiální garant chovu včel na hřbitově a společně s námi o ně pečuje, jej pod tímto názvem bude nabízet na svém e-shopu. Přednostně o něj má ale zájem Správa hřbitovů města Brna, která jej chce využívat jako dárek pro své pracovníky a prezentaci,“ doplnil Brzobohatý.