„Z dnešního pohledu to považují za hloupost, mladickou nerozvážnost nebo uvádějí, že kouřili všichni, tak se také přidali. Ve vyšším věku je častějším důvodem pro začátek kouření stres,“ píše se v unikátním výzkumu agentury Datank pro společnost Imperial Brands Český kuřák 2021.

Před padesáti lety jste si mohli zapálit na chodbě nemocnice. Před třiceti vám popelník a krabička cigaret poskytovaly úlevu od stresu za dveřmi místnosti, v níž jste skládali vysokoškolskou zkoušku. Před dvaceti jste mohli vesele pokuřovat v restauraci, zatímco všichni okolo vás obědvali. Během těch dlouhých let jsme byli doslova obklopeni kuřáky. Dnes je zahlédneme jen sem tam, když si zapalují venku před prací nebo stranou vedle tramvajové zastávky. Čeští kuřáci se zkrátka stahují do ústraní.

„Za samotné kouření se dnes lidé spíše stydí a považují jej za handicap. Doba, kdy jít si zapálit bylo trendy, už je nenávratně pryč. Dnes se lidé snaží hledat alternativy, anebo se svého zlozvyku přímo zbavit, případně jej aspoň pečlivě zamaskovat,“ říká socioložka Eliška Karpelesová, která se věnuje studiu lidského chování.

Podle průzkumů si Češi přestali dopřávat cigarety i po probuzení či po sexu. A ačkoliv ty klasické stále vedou, narůstá obliba jejich elektronických verzí – vaporizérů a zařízení na zahřívaný tabák. Důvodem je absence zápachu a menší obsah škodlivých látek.

„Škodlivé je však jakékoliv kouření. Neexistuje žádný druh kouření, o kterém by lékař mohl říci, že je lepší nebo horší. Každé zdraví poškozuje. To, že některé více a některé méně, ukáže čas a podrobné vědecké bádání,“ myslí si lékař Michal Pokorný.

Menší škodlivost pro naše zdraví

Podle současných dat je však patrné, že jsme svědky největšího spotřebitelského posunu v historii, kdy část kuřáků po celém světě přechází od cigaret k alternativám, o nichž se domnívají, že jsou méně škodlivé.

Podle výzkumu Český kuřák 2021 přešla k zařízením na zahřívaný tabák a vaporizérům drtivá většina současných kuřáků. Pouze šest procent je začalo používat rovnou.

„Tabák v současnosti užívá asi 2,3 milionu lidí, uživatelů zahřívaného tabáku je asi 450 tisíc, přičemž 25 procent z nich jsou takzvaní dualisté, čili uživatelé cigaret a zahřívaného tabáku zároveň. Elektronické cigarety u náspoužívá pravidelně 250 tisíc uživatelů. Prodej kategorie cigaret a tabáků má v posledních měsících klesající tendenci. Spotřebu výrazně ovlivňuje cena, která každým rokem stoupá v důsledku zvyšování daní. Krabička cigaret se v průměru zdražila o 13 procent, 30 gramů tabáku dokonce o 20 procent. Prodeje se snížily zejména v příhraničí, které bylo zasaženo lockdownem a zahraniční zákazníci se z velké části k nákupům do Česka nevrátili. Tabákové výrobky také ovlivňuje přísun levnějších cigaret ze zahraničí, který dokonce předčil úroveň před pandemií,“ vysvětlil Bojan Stoevski, Market manager pro Českou republiku, Imperial Brands, který sám přiznává, že v minulosti také kouřil, ale před dvěma lety přešel na elektronickou cigaretu.

Elektronické cigarety a zahřívaný tabák

Výzkumy také ukazují, že podobně, jako si lidé nezapálí v kavárně, omezují kouření i doma či v autě. Pokud už lidé doma kouří, pak mnohem častěji užívají elektronické cigarety nebo zařízení na zahřívaný tabák. Ta jsou častěji používaná taky v autě a na dovolené. Dvě pětiny letošních respondentů jsou přesvědčeny, že do deseti let se vůbec nic nezmění, polovina soudí, že klasické cigarety se sice budou kouřit ještě dlouho, ale v budoucnu je postupně nahradí elektronické.

„Vývoj kategorie zahřívaného tabáku je pozitivnější, protože natrh vstupuje více výrobců. Kategorie v porovnání s uplynulým rokem vyrostla v tradiční prodejní síti, tedy bez e-commerce a specializovaných prodejen, a průměrná cena za krabičku náplní vzrostla o dvě koruny na průměrných 109 korun, což je znatelně nižší cena než u krabičky klasických cigaret. Počet uživatelů elektronických cigaret se dlouhodobě výrazně nemění, ale sílí trend nákupů v tradičních tabákových obchodech, který je tažený elektronickými cigaretami s pody. Dochází tedy k přelivu uživatelů elektronických cigaret s otevřeným systémem na uzavřený, takzvaný podový systém,“ řekl Bojan Stoevski z Imperial Brands.

V průměru si lidé dopřejí 14 cigaret denně. Uživatelé elektronických cigaret uvádějí, že pokud pouze vapují a nekombinují různé produkty, použijí v průměru jednu náplň za den. Týdně kuřáci utratí za cigarety a nikotinové výrobky 450 korun, uživatelé elektronických cigaret uvádějí částku 240 korun. (red)

Co je vapování? Jako vapování se takéoznačuje alternativa pouzeklasického kouření. Při vapování uživatel přes osobní vaporizátor –e-cigaretu inhaluje vodnípáru, vaper (kuřáke-cigarety) tedy získávánikotin z inhalování vodní páry.