Symbol letošního ročníku – Pla(s)teosaurus, vytištěný technikou 3D z recyklovaného plastu – zůstává v Národním muzeu a veřejnost se na něj může přijít podívat.  

Letos autoři přihlásili rekordních 326 projektů. Samotnému galavečeru předcházela mezinárodní konference pod názvem Global Goals Summit, která do Národního muzea přivedla české i zahraniční experty na udržitelnost. Hlavní motivem byla klimatická změna. 

Vítězství slaví osm inspirativních projektů

Prvenství v oblasti Diverzita, rovnost a inkluze si odnesl Úřad vlády ČR s projektem Prevence domácího a sexuálního násilí.

Vítězstvím v kategorii Vzdělání, zdraví a kvalitní život porota ocenila aplikaci Nepanikař, v níž mohou mladí lidé vyhledat odbornou psychologickou pomoc a svěřit se se svými problémy.

V kategorii Inovace, technologie a energie zvítězilo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT s technologií S.A.W.E.R., která ze suchého pouštního vzduchu vyrábí pitnou vodu.

V kategorii Rozvojová spolupráce, mír a partnerství se na prvním místě umístila Modelárna LIAZ. Její bezpilotní helikoptéra hledá v Etiopii zdroje pitné vody. Kategorii Cirkulární ekonomika dominoval projekt Knihobot. Ten pomáhá čtenářům vracet přečtené či nechtěné knihy zpátky do oběhu.

Logo ocenění SDGsLogo ocenění SDGsZdroj: SDGsOblast Změna klimatu ovládl projekt Mewery, který se snaží vyvinout produkci kultivovaného masa bez zabití jediného zvířete. Laureátem kategorie Mladý lídr se stali Vasil Kostin a Tomáš Trejdl s projektem Wrest. Vyvinuli speciální podložku pod myš, která pomáhá předcházet vzniku karpálních tunelů zaměstnancům, kteří tráví většinu pracovního dne u počítače.

Novinkou bylo letos Ocenění Evropské komise. Ta předem vybrala pět projektů a o vítězi pak rozhodovala veřejnost. Hlasování probíhalo 20. - 30. září v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje. Ocenění si odnesl Domov sv. Josefa v Žirči, v němž žijí pacienti s roztroušenou sklerózou.

„Šestý ročník byl pro nás výjimečný, chtěli jsme jeho prostřednictvím inspirovat každého, komu leží na srdci osud planety. Věřím, že nejen vítězné projekty otevřou mnohým lidem oči a ukážou, že spoustu věcí jde zkrátka dělat jinak. Všechny projekty jsou přínosné a rozhodování o vítězích bylo velice těžké,“ uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

Ceny SDGs představují významné ocenění za naplňování globálních cílů OSN a udělují se v mnoha zemích světa. Ztělesňují spolupráci a partnerství mezi nevládními organizacemi, státní správou a soukromým sektorem. V ČR je od roku 2017 uděluje Asociace společenské odpovědnosti.

Letos ve spolupráci s Evropskou komisí, Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Ministerstvem životního prostředí ČR a pod záštitou Českého předsednictví v Radě EU. Soutěž podpořily společnosti EY, Hello bank!, Heureka, Google, Unilever a Skupina ČEZ.