Symbol letošního ročníku – Pla(s)teosaurus, vytištěný technikou 3D z recyklovaného plastu – zůstává v Národním muzeu a veřejnost se na něj může přijít podívat.
Letos autoři přihlásili rekordních 326 projektů. Samotnému galavečeru předcházela mezinárodní konference pod názvem Global Goals Summit, která do Národního muzea přivedla české i zahraniční experty na udržitelnost. Hlavní motivem byla klimatická změna.
Vítězství slaví osm inspirativních projektů
Prvenství v oblasti Diverzita, rovnost a inkluze si odnesl Úřad vlády ČR s projektem Prevence domácího a sexuálního násilí.
Vítězstvím v kategorii Vzdělání, zdraví a kvalitní život porota ocenila aplikaci Nepanikař, v níž mohou mladí lidé vyhledat odbornou psychologickou pomoc a svěřit se se svými problémy.
V kategorii Inovace, technologie a energie zvítězilo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT s technologií S.A.W.E.R., která ze suchého pouštního vzduchu vyrábí pitnou vodu.
V kategorii Rozvojová spolupráce, mír a partnerství se na prvním místě umístila Modelárna LIAZ. Její bezpilotní helikoptéra hledá v Etiopii zdroje pitné vody. Kategorii Cirkulární ekonomika dominoval projekt Knihobot. Ten pomáhá čtenářům vracet přečtené či nechtěné knihy zpátky do oběhu.
Logo ocenění SDGsOblast Změna klimatu ovládl projekt Mewery, který se snaží vyvinout produkci kultivovaného masa bez zabití jediného zvířete. Laureátem kategorie Mladý lídr se stali Vasil Kostin a Tomáš Trejdl s projektem Wrest. Vyvinuli speciální podložku pod myš, která pomáhá předcházet vzniku karpálních tunelů zaměstnancům, kteří tráví většinu pracovního dne u počítače.
Novinkou bylo letos Ocenění Evropské komise. Ta předem vybrala pět projektů a o vítězi pak rozhodovala veřejnost. Hlasování probíhalo 20. - 30. září v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje. Ocenění si odnesl Domov sv. Josefa v Žirči, v němž žijí pacienti s roztroušenou sklerózou.
„Šestý ročník byl pro nás výjimečný, chtěli jsme jeho prostřednictvím inspirovat každého, komu leží na srdci osud planety. Věřím, že nejen vítězné projekty otevřou mnohým lidem oči a ukážou, že spoustu věcí jde zkrátka dělat jinak. Všechny projekty jsou přínosné a rozhodování o vítězích bylo velice těžké,“ uvedla Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.
Ceny SDGs představují významné ocenění za naplňování globálních cílů OSN a udělují se v mnoha zemích světa. Ztělesňují spolupráci a partnerství mezi nevládními organizacemi, státní správou a soukromým sektorem. V ČR je od roku 2017 uděluje Asociace společenské odpovědnosti.
Letos ve spolupráci s Evropskou komisí, Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Ministerstvem životního prostředí ČR a pod záštitou Českého předsednictví v Radě EU. Soutěž podpořily společnosti EY, Hello bank!, Heureka, Google, Unilever a Skupina ČEZ.