Prvním impulzem k této akci byl příspěvek podnikatele Jana Bárty z investiční společnosti Pale Fire Capital. Ten na Twitter napsal: „Obvykle neděláme humbuk okolo našich neziskových aktivit, ale tentokrát jsme si řekli, že "signalizační" efekt má hodnotu. Poslali jsme 22 milionů Kč na pomoc Ukrajině, otevíráme 250 lůžek v Praze pro ukrajinské uprchlíky.“

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Hozenou rukavici zvedl Ivo Lukačovič, mimo jiné zakladatel portálu Seznam.cz. Ten nejprve poslal na pomoc Ukrajině 23 milionů korun. A pak vyzval ostatní, aby přihazovali dál.

„Jestli vám to ještě nedošlo, na českém Twitteru se rozjela aukce na pomoc uprchlíkům na Ukrajině. Přihazuje se po 1 milionu. Kamarádi miliardáři, potkáváme se na letištích, létáme soukromými letadly, nenechte se zahanbit,“ tweetnul Lukačovič.

Filip Dušek, majitel společnosti ELROZ INVEST s.r.o. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2021 Karlovarského kraje
Kovový nábytek z Plesné: EY Podnikatelem roku se stal Filip Dušek

Další přihození pak přišlo od společnosti Alza.cz. „Vyčlenili jsme 24 milionů korun na zajištění humanitární pomoci lidem z Ukrajiny,“ uvedla na Twitteru Alza.cz a její mluvčí Daniela Chovancová pak ještě upřesnila, že cílem je co nejrychleji finančně podpořit konkrétní projekty adresné humanitární pomoci přímo na místě a případné pomoci uprchlíkům z Ukrajiny v České republice.

V té chvíli Ivo Lukačovič přidal další tweet, kterým opět vyzval k přihazování: „Alza.cz má velké srdce a zvyšuje na 24 milionů Kč. Teď se hraje o 25 milionů Kč.“

Zdroj: DeníkA další částka tak na sebe nenechala dlouho čekat, i když tentokrát šlo o podhození. Přišel s ním majitel sázkové společnosti Livesport Martin Hájek. „S Livesport se připojujeme z druhé strany aukce a přispějeme částkou 21 milionů. Přidá se někdo za 20 milionů ve slevě?“ tweetoval Martin Hájek.

V té chvíli se objevilo i popíchnutí směrem k dalšímu známému miliardáři a kandidátovi na prezidenta Karlu Janečkovi, který je známý svou oblibou čísla 21. „Boží, ale to místo měl rezervovaný Karel Janeček přece :),“ reagoval na příhoz Livesportu první donátor Jan Barta. „Ten přihodí 21.212.212,- Kč,“ reagoval okamžitě Lukačovič a ve svém příspěvku označil i twitterový účet Karla Janečka.

DOK Liberec. Z předválečného nádražního doku udělali bratři Karel a Martin unikátní kavárnu s pražírnou
OBRAZEM: Z předválečného nádražního doku je unikátní kavárna s pražírnou

Zakladatel Seznamu pak dále moderuje na sociální síti Twitter tuto online sbírku na pomoc Ukrajině a vyzval i další lidi, aby se do ní zapojili s tím, že nemusí jít jen o miliardáře a vysoké částky v řádech milionů. „Nyní jsme u čísla 25 – tedy cokoliv: 25 milionů, 250 tisíc, 25 tisíc, 2500, 250 Kč…“ napsal dále Lukčovič. A opravdu mu pod příspěvky píšou i další lidé, kteří se rozhodli přispět „nižšími“ částkami.

„Dobrý den Ivo, od včerejška nad Vaším Tweetem přemýšlím (myslím ten prvotní o 23 milionech) a inspiroval jste nás (mě a manželku). O víkendu jsme si chtěli jít koupit nové telefony. Nepotřebujeme je. Posíláme na Člověk v tísní 25 tisíc korun,“ napsal například uživatel Twitteru Petr Veverka.