I přesto se podnikatelé v cestovním ruchu obávají sociálně-ekonomické situace. „Musí se připravit na hodně drsný podzim a zimu kvůli neúnosně vysokým cenám energií. Hrozí, že se třeba zavřou aquaparky, do nich se přitom chce na podzim vydat až 24 procent Čechů. Většina provozovatelů těchto zařízení má zafixované ceny do konce roku, největší hrozbu zavírání tak lze čekat v novém roce. Obavy z budoucnosti mají i lyžařská střediska, lázně, wellness,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism Jan Herget.

Zimní radovánky budou zase o něco dražší
Skipasy na českých horách zdraží až o čtvrtinu. Kvůli energiím

Prezident Asociace lanové dopravy Jakub Juračka například tvrdí, že mezi provozovateli skiareálů panuje uvědomění, že maximální možné zdražení pro tuto sezonu je 10 až 25 procent, a to zejména vzhledem k tomu, že dojde k poklesu koupěschopnosti obyvatelstva.

Dojde k omezení provozu ve skiareálech? 

Ředitel Asociace horských středisek Libor Knot pak dodává, že pokud nedojde k zastropování cen energií i pro velkoodběratele, hrozí omezení provozu v lyžařských střediscích. „To by zásadně negativně poznamenalo zaměstnanost a životaschopnost horských obcí a celých regionů.“