„Poslední tři čtyři dny před sklizní už se nezalévá, ať si rostlinky stáhnou z plodů vláhu do sebe a pálivost se tak zvyšuje,“ popisuje Radovan „Gaston“ Fron v zahradnictví z Ostravy-Poruby. Ve skleníku mu zraje druhým rokem nejostřejší chilli na světě, z něhož dělá různé pochutiny.

Gaston je přezdívka i obchodní jméno Radovana Frona z Ostravy-Poruby specializujícího se na pálivé dobroty.
Chilli mistr z Ostravy boduje i hořčicemi. Lidé jsou na nich zavislí, tvrdí

„Vloni jsme netušili, jak na to, letos jsme pěstovali podle vlastního svědomí i vědomí, výsledek se moc povedl,“ navazuje zahradnice Františka Bestová. Ta má letos s kolegy (vybavenými rukavicemi i rouškami) za sebou tři úspěšné sklizně a pokud nezačne mrznout, posbírají ještě více než jednu várku papriček.

Pěstování chilli papriček:

„Carolina Reaper, Trinidad Moruga Scorpion, Naga Bhut Jolokia…“ popisuje Fron, jaké odrůdy tam rostou. Jejich síla je kolem milionu jednotek pálivosti (SHU), barvu mají rudou, žlutou i čokoládovou a povrch zlověstně krabatý.

Sem tam i Habanero s hladkou slupkou, ostrostí sice jen třetinovou, ale přesto mocnou. „Tady se při sklizni nekoštuje,“ usmívá se Bestová, která na rozdíl od většiny personálu zahradnictví pojídání chilli holduje. Dobře tak ví, co pěstuje.

Silná úroda

Současná úroda je podle ní vydařená díky výsadbě dále od sebe či pečlivému zastřihávání planých bočních i vrchních částí. Výsledkem jsou silnější rostlinky i plody. „V pálivosti je mezi Habanerem a Jolokií opravdu velký skok. Když už mají ovšem chilli nad milion SHU, tak rozdíl nejde poznat,“ tvrdí Fron.

Sklizeň hroznového vína na Karlštejně.
OBRAZEM: Sklizeň vína na Karlštejně je v plném proudu. Úroda bude dobrá

Papričky pěstované v Porubě též nedosahují „laboratorních“, tedy maximálních hodnot, ale to už nikomu nevadí. Na posezení si dát jednu z velké trojky může skončit bolestivě.

Gaston a jeho chilli omáčky:

„Počítáme s přibližně tři sta kilogramy chilli a na kusy to bude více než pět tisícovek,“ nechává se slyšet Bestová. O prodeji čerstvých papriček tu neuvažují, veškerou produkci spotřebuje Gaston Chilli. Cena za jedno kilo světové jedničky v pálivosti Carolina Reaper je nicméně na oficiálních trzích 2400 až 2800 korun.

Vánoční chilli balíčky

Gaston sice nemá chilli v čerstvé podobě, ovšem o omáčky, dipy, hořčice i jeho naloženou formu je poptávka nemalá. Plánuje letos také „vánoční balíčky“ jak méně ostré, tak extra pálivé, kde budou různé druhy jeho produktů. Vloni tyto balíčky mizely z nabídky velmi rychle, padesát jich bylo pryč během patnácti minut.