Kde jsou ty časy, kdy Templářské sklepy Čejkovice počítaly roční tržby na stovky milionů korun a třem stovkám svých družstevníků zajišťovaly odběr hroznů za dobré ceny. V posledních letech se ekonomické výsledky zhoršovaly.

V roce 2019 měl někdejší lídr vinařského trhu ztrátu 24 milionů korun, v roce 2020 17 milionů korun. Ceny při vykupování hroznů klesaly. Podle slov několik družstevníků, se kterými redakce Deníku mluvila, mířily až k hranici 10 korun za kilo hroznů, tedy pod výrobní náklady.

Jak zastavit tento propad? To byla jedna z otázek, na které se ptali “templářští akcionáři” čili členové družstva na poslední členské schůzi svolané na začátek prosince. A schůze to byla napjatá.

Zhruba třetina družstevníků podržela současné vedení, ale druhá třetina měla závažné výhrady. Třetí třetina se - nepochybně i kvůli covidu a vyššímu průměrnému věku družstevníků - na schůzi nedostavila.

„Vedení družstva nám řeklo, že se nemáme čeho bát, že hospodaření bude letos na nule. Ale nějakého hlubšího vhledu do hospodaření družstva jsme se nedočkali. A slibovaný strategický plán rozvoje v podstatě řekl, že se omezí náklady na marketing, což opravdu není žádná strategie,” neskrýval rozčarování jeden z družstevníků Tomáš Šupa, který je zároveň majitelem vinařství Neoklas Šardice a Vinařství Mutěnice.

Někteří pěstitelé hroznů jsou situací velmi rozladěni.

„Družstvo hospodaří od desíti k pěti. Současné vedení postupně rozprodává majetek, jen díky tomu nejsme v ještě větší ztrátě. A hrozny od družstevníků vykupuje za stále horších podmínek, které navíc mění během sezony. Já sám jsem jim letos dodal hrozny, za které jsem nedostal zaplaceno podle slibu. Zvažuju i dohru u soudu,” řekl další z družstevníků, který hospodaří na desítkách hektarů vinic, ale nepřál si být jmenován.

„Víte, jsem s nimi ve sporu, jako mnoho jiných družstevníků. Ale nechci jít do otevřené konfrontace přes média,” přiznává.

Vinař Tomáš Šupa se obavám malých pěstitelů nediví.

„Ti lidé se bojí mluvit, protože jsou po léta zvyklí, že od nich Templářské sklepy vykupují hrozny. Nechtějí si vedení družstva znepřátelit, především v dnešní nejisté době. Ovšem někteří už jsou tak naštvaní, že zvažují odchod z družstva nebo i právní kroky, protože se opravdu bojí, že majetek družstva se postupně tenčí. Uvědomme si, že družstevníci jsou skuteční majitelé Templářských sklepů, vedení družstva pouze spravuje jejich majetek,” vysvětluje Šupa rozčarování vinařů a pěstitelů.

Situace na trhu vína je kvůli covidu momentálně napjatá. Loňský i letošní rok přinesl - hlavně pro drobnější pěstitele - krizi. Cena hroznů, především pak u červeného vína, šla dolů. Na trhu byl přetlak nabídky, protože kvůli omezením v gastru a cestovním ruchu se neodebralo dost vína do restaurací. Řada pěstitelů proto dokonce ukončuje činnost nebo své vinohrady prodává.

Předsedkyně představenstva Templářských sklepů Božena Střítecká sice přiznává, že Templářské sklepy už nejsou schopny odebírat hrozny od svých členů, ale ekonomická situace podle ní není dramatická.

„V posledním roce a půl se zásadním způsobem podařilo družstvo ekonomicky stabilizovat. Letos očekáváme vyrovnaný hospodářský výsledek,” říká Střítecká.

Ve vedení Templářů nastaly na členské schůzi změny. Tomáš Šupa se podivuje nad tím, proč u tak velké firmy, nebyla družstevníkům dána možnost se dopředu seznámit se jmény kandidátů. Ani sami družstevníci nedostali dostatečný prostor pro návrh svých kandidátů do managementu.

„Hlasovalo se o jmenování lidí, o kterých družstevníci prakticky nic nevěděli. Jak pak posoudit jejich kvalifikovanost? Do čela družstva byl například jmenován sklepmistr, který v družstvu působil teprve pár týdnů,” krčí rameny Tomáš Šupa.

Několik desítek družstevníků se podle neveřejných informací už nyní připravuje na svolání neformálního setkání na počátku příštího roku. Chtějí projednat, jak lépe kontrolovat, popřípadě revidovat práci současného vedení družstva. Vinařství proslulé značkou s rudým templářským křížem tak nepochybně čeká dramatický rok. 

TOMÁŠ OTTA