Když chybí pitná voda

Pavla GombaPavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČRZdroj: se svolením Unicef ČR/Lenka HatašováPřístup ke zdravé a bezpečné pitné vodě nemá každý třetí člověk na světě. Na nemoci přenášené znečištěnou vodou umírá denně přes osm set dětí ve věku do pěti let.

Situace je kritická zejména v oblastech ozbrojených konfliktů a přírodních katastrof. Závadná voda a její nedostatek si každoročně vyžádá dvacetkrát více dětských životů než války samotné. Tako-vým rizikovým místem je teď Ukrajina.

„Snažíme se tam pomoci všem dětem, které potřebují podporu. Neděláme rozdíly. Zůstáváme s dětmi, které jsou stále ještě na Ukrajině, a zároveň poskytujeme nezbytnou péči těm, které zemi již opustily a nacházejí se za hranicemi,“ říká Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR.

Deset kusů hodinek Prim Pilot se symbolikou Ukrajiny byly vyprodané za čtyři minuty.
Primky s ukrajinskou tématikou byly rozprodány za pouhé čtyři minuty

V první linii pomoci

UNICEF i přes rizika spojená s prací v ozbrojeném konfliktu zůstává v této zemi v plném provozu, a to i na východě země. Pracovníci organizace intenzivně spolupracují s místními partnery a jsou v první linii pomoci.

Celkově je jich momentálně 140, přičemž jsou organizačně rozdělení do pěti poboček: v Luhansku, Doněcku, Kramatorsku, Mariupolu, Lvově a Kyjevě. Přímo v terénu se zaměřují na dodávky léků, zdravotních potřeb a pitné vody.

Jak známo, válka si mezi obětmi nevybírá: na Ukrajině umírají i nejmenší děti. Boje se přesouvají stále blíž ke městům, bylo zničeno mnoho obytných domů, vojáci ostřelují nemocnice, školy i sirotčince. Řada dětí se nepřetržitě skrývá ve sklepech nebo krytech, sta tisíce lidí jsou bez vody a elektřiny.

V klíčových místech na hranicích a v sousedních zemích zřizuje proto UNICEF centra, v nichž vytváří bezpečná místa pro matky s dětmi.

Do uprchlických táborů dodává také nezbytnou humanitární pomoc. Například do tábora v Moldavsku UNICEF koncem minulého měsíce dodal čtyři tuny základních hygienických a desinfekčních potřeb, léků a pitné vody.

„V UNICEF ČR jsme rádi, že pro naše programy podporující dostupnost pitné vody máme spolehlivé partnery, jakým je například i společnost Energie AG Bohemia,“ uvádí Pavla Gomba.

Přispět mohou i čtenáři Deníku, a to platbou na účet č. 11771177/0300, VS 829.
Více informací na internetové adrese www.unicef.cz.