Po osmé hodině večer se víc než dvacítka hostů spokojeně baví, číšníci přijímají objednávky a roznáší na stoly pivo i jiné alkoholické nápoje. Brněnský podnik U Sajmona pod Hájkem má stále otevřeno, i když podle nejnovějších protikoronavirových opatření musel od středy úderem osmé večer zavřít. Nepovolené otevření hospody přišli asi za dvacet minut řešit republikoví policisté, kteří případ kvůli porušení nařízení předají hygieně.

Majitel podniku Simon Hájek neuzavřením podniku reagoval na nejnovější opatření vlády, která zkrátila otevírací dobu restaurací o dvě hodiny. Podle něho nikdo lidi nenutí chodit do hospody. „Pokuty se nebojím, stejně ji nemám z čeho zaplatit, dlužím na zdravotním, sociálním, energiích,“ řekl živnostník.

Na přítomnost mužů zákona reagovala i jedna z návštěvnic. „To jste nevěděli, že koronavirus chodí po osmé?“ vtipkovala žena.

Policisté dali na vyklizení podniku patnáct minut. Reálně měli hosté na odchod víc času. „Pokud majitel do té doby podnik nevyklidí, zatkneme ho a podnik zavřeme. Případ nahlásíme hygieně, která pak rozhodne o pokutě,“ sdělil policista.

Policejní výzvu k uzavření podniku odmítl živnostník uposlechnout. „Jdu pryč. Jsme slušný podnik, nemůžu hosty do patnácti minut vyhodit, mají objednané jídlo a pití, ještě nemají zaplacený účet,“ řekl Hájek.

Na jedno si zašel také Fridrich Choupin. „Šli jsme prostě s kamarádem na pivo. Dopijeme a jdeme domů, žádný protest v tom není,“ vysvětluje host.

Další host, Vladimír, se poslušně zvedl. „Jdeme domů. Budeme to už respektovat, jsme bohužel slabí,“ prohlásil.

Otevření až do deseti večer avizoval Hájek dopředu už během dne na Facebooku. Několik lidí mu tam vyjádřilo podporu, někteří mu dokonce psali, že přispějí na případnou pokutu. 

Hosté nakonec podnik vyklidili asi za dvacet minut. Uvnitř zůstali pouze číšníci, majitel Hájek čekal venku, několik hostů zůstalo po odchodu z podniku před ním, ale nakonec se postupně rozešli.