Ovocnáři a zelináři upozorňují, že jsou zakázané trhy hlavním odbytištěm zejména pro řadu menších rodinných farem. Část z nich se snaží prodávat přes internet nebo „výdejní okénko“, což prý v kombinaci se zavřenými restauracemi a školami zdaleka nestačí na vyprodání zásob, a proto se jim hromadí přebytky.

„Obchodní řetězce jsou s podporou vlády ekonomickými vítězi pandemie. Zatímco se lidé koncentrují v supermarketech, jsou farmářské trhy prázdné. Menším ovocnářům rostou ztráty z neprodaných jablek, která mají z loňské sklizně na skladě,“ uvedl šéf Ovocnářské unie Martin Ludvík. Supermarkety podle něj nemají o menší tuzemské dodavatele zájem, byť „často mediálně deklarují podporu lokální produkce“.
Rozhodují dny
„Jsme obor, kde o výsledku naší práce rozhodují dny. Pěstitelé potřebují vědět, zda sít a sázet, nebo jít na úřady práce žádat o podporu,“ doplnil Petr Hanka, předseda Zelinářské unie Čech a Moravy. Jako absurdní a diskriminační vnímá aktuální podobu protiepidemických restrikcí i Jiří Sedláček, lídr Asociace farmářských tržišť ČR a zároveň provozovatel několika trhů v Praze.
„Na jedné straně od politiků napříč politickým spektrem slyšíme, že chtějí lidem dopřát kvalitní tuzemské potraviny, na druhé ti samí politici opakovaně hlasují pro uzavírání farmářských trhů, čímž zejména menší a střední farmáře vedou k bankrotu,“ řekl Sedláček.

Vedení města včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) znovuotevření trhů podporuje a radní mimochodem právě schválili rozšíření plochy pro kulturní a společenské akce u farmářských trhů na Vítězném náměstí, byť pražští politici vnímají rizika přílišné koncentrace lidí na oblíbených venkovních prostranstvích v době šíření covid-19. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že jakékoli opatření, které by zvedlo mobilitu přes Velikonoce, nelze připustit.