Soutěž Finále Zdravé 5 je celostátní kuchařská soutěž, do které se mohou přihlašovat tříčlenné týmy z mateřských i základních škol, dětských domovů a volnočasových sdružení a také dvoučlenné týmy rodičů s dětmi.

V prvním kole soutěže vařily tříčlenné týmy své originální a zdravé pokrmy pod vedením pedagoga. Odborná porota a veřejnost vybírala finalisty na základě fotografií a příběhů každého týmu. Do velkého finále v Praze se probojovalo patnáct nejlepších týmů z celých Čech i Moravy, kteří se utkali ve finálových soutěžních úkolech.

Mladší děti ze školek a prvního stupně základních škol připravovaly vtipné jednohubky a estetické zdravé talíře. Starší školáci se pak pustili do pečení domácí pizzy a zodpovídali otázky v kvízu o zdravém stravování. Po soutěžních úkolech následovalo hodnocení poroty a předávání cen.

V odborné porotě usedli vedoucí oddělení informačního centra bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství Ondřej Horák, Lucie Doušková Gratiasová z Ministerstva průmyslu a obchodu, učitelka a influencerka Štěpánka Cimlová, kuchař zero waste kantýny Stanislav Vaněček a dále odborníci z obchodů Albert a Nadačního fondu Albert, který soutěž organizuje.

Všichni finalisté se mohli těšit z výhry v celkové hodnotě 110 000 Kč, kterou si rozdělili podle svého umístění. Nyní je pouze na nich, zda se rozhodnou využít finanční prostředky na vybavení školní kuchyně, nebo se rozhodnou pro společný zážitek.

Vítězné týmy v jednotlivých kategoriích:

Mateřské školy: tým DUHOVKY ze ZŠ a MŠ Bečov
Základní školy – 1.-2. třída: tým Tři M. ze ZŠ Peruc
Základní školy – 3.-5. třída: tým KU-Lišáci ze ZŠ Comenius
Základní školy – 2. stupeň: tým Slovácké kuchtinky ze ZŠ a MŠ Větrná v Uherském Hradišti
Dětská zařízení – tým Šampioni ze Zastávky z NZDM Zastávka – Charita Most

Vítězem v kategorii druhého stupně základních škol se stal tým Slovácké kuchtinky ze Základní a mateřské školy v Uherském Hradišti. „Soutěž Zdravá 5 nás neskutečně ohromila. Děti si soutěž opravdu užily. Vařit před porotou pro ně byl zážitek, který se jim běžně nenaskytne. Nesmírně si vážíme toho, že jsme se do finále dostaly, ještě krásnější překvapení bylo vyhrát naši kategorii. Moc děkujeme celému týmu Zdravé 5 za uskutečnění této úžasné soutěže,“ sdělila své dojmy pedagožka Jana Konečná, která na akci přijela podpořit své svěřenkyně.

Soutěž učí děti zdravému stravování a udržitelnosti hravou formou

„Chceme touto soutěží děti vést ke zdravému stravování zábavnou a nenásilnou formou. Letos jsme je navíc učili neplýtvat, protože museli využít všechny suroviny z nákupu,“ vysvětlila Alena Paldusová, manažerka projektu Zdravá 5.

„Máme radost, že se každý rok hlásí více týmů a na finále dorazí často i z velké dálky. Jsme ohromeni kulinářskými dovednostmi malých kuchtíků i nadšením pedagogů,“ dodala.

Za 12 let se soutěže zúčastnilo více než 11 tisíc mladých kuchařů ze všech koutů České republiky. Každý školní rok projde vzdělávacím programem Zdravá 5, který Nadační fond Albert poskytuje školám zdarma, více než 30 tisíc dětí. Více informací naleznete na webových stránkách www.zdrava5.cz.