Na pomezí německých hranic provozuje hotel Alpská vyhlídka Jitka Žáková, zahraniční návštěvníci jí chybí. „Nejvíce schází v restauraci, v tomto období nás navštěvují poměrně pravidelně,“ přiblížila.

Kouč Lenka Kabancová, Koučink Centrum.
Koronavirus ji připravil o cestovku. Pomohl jí kouč

Na několik dní se tu ubytovávají Češi. „Cizinci jezdí spíše na krátkodobé pobyty. Když mají Němci nějaký svátek, tak jsou ale schopni zaplnit restauraci,“ sdělila s tím, že jejich nepřítomnost vnímá hlavně o víkendech.

Dovolená doma

Sezonu zahájila dobře. „Češi si plánují dovolenou na Šumavě, zahraničí je nejisté. Rezervace se zaplnily rychleji než běžně, ale nějaká místa ještě jsou,“ zmínila Žáková.

Otevření hranic: Rakousko ve čtvrtek 4. června zrušilo kontroly na hranicích, už není třeba negativní test na Covid-19. Cestovat lze od středeční půlnoci také individuálně na Slovensko, hranice s Německem otevřou až v pondělí 15. června.

Němečtí turisté zavítají i na nedalekou Kvildu. „Chodí k nám v menším množství než naši,“ informovala Iveta Toušková z muzea. Podle jejího odhadu jde o 80 procent tuzemců a 20 procent cizinců.

Ze sousední země přicházejí i štamgasti. „Fungují tu báječné sousedské vtahy, přicházejí štamgasti, kteří pochází z Knížecí pláně. Němci u nás mají také kapličku, kde slouží mše a pořádají různé akce, což teď samozřejmě nemohli,“ vysvětlila Jitka Žáková, že už se na ně v hotelu těší.

Jak sdělil manažer residence Terčino údolí Petr Novotný, i u nich je letos kapacita téměř vyprodaná. „Otevírali jsme letos a je to naše první sezona v Nových Hradech. Už máme však téměř plno a zbývá jen několik málo mezer,“ podotkl s tím, že v případě zájmu rádi rakouským klientům vyjdou vstříc.

Příbramský podnikatel Marek Školoud.
Letos jsme přišli o sezonu plavek, říká majitel obchodů s prádlem Marek Školoud

Česká klientela dle jeho slov však dokázala téměř pokrýt nabídku jejich pěti apartmánů. „Jsme vhodní k pobytu rodin i párů, kteří si chtějí odpočinout mimo město, užít si cyklistiku a okolní přírodu,“ láká Petr Novotný případné zájemce.