Většinou jde o mírné zvýšení cen o pět, maximálně deset procent. Kdo nezvyšoval přímo ceny za ubytování, zdražoval v hotelových restauracích. Podle předsedy Asociace hotelů a restaurací České republiky Václava Stárka je to reakce majitelů a provozovatelů nejen na chybějící tržby, ale i rostoucí ceny zboží. „Jen za poslední rok se zvýšily náklady na veškeré vstupy, cena zboží zkrátka vzrostla. Inflace dosahuje 3,2 procentního bodu a je vůbec nejvyšší za posledních deset let. Jedná se tak o zcela naprosto logický krok,“ popisuje šéf asociace.

Pokud vinou napouštění bazénu dojde k omezení dodávky pitné vody, může dotyčná osoba vyfasovat od vodáren pokutu v řádech tisíců korun, od obce pak další pokutu ve výši až 50 tisíc korun.
Češi i letos vykoupili bazény. Pozor ovšem na špatné napouštění, hrozí pokuta

S vyššími cenami za ubytování musí například počítat hosté hotelů spadajících do sítě EuroAgentur Hotels & Travel. „K navýšení cen jsme přistoupili ve všech regionálních hotelech, kromě Karlových Varů. Tady s ohledem na výpadek ruské a čínské klientely očekáváme cenový boj, obdobně jako v Praze,“ vysvětluje generální ředitel hotelové sítě Josef Bára.  

Některá zařízení sice zdražovat pobyty nebudou, ale ze svých balíčků vyškrtly lákavé bonusy. „Ceny ubytování zůstaly stejné jako v loňském roce. Nyní už ale cena za ubytování nezahrnuje snídani zdarma, za tu je třeba připlatit 130 korun,“ sděluje provozní Penzionu Sykovec v obci Tři Studně na Vysočině. S cenami nahoru půjdou i některé kempy, které jsou letos velmi populární. „Oproti loňskému roku jsme zvedli ceny o deset procent,“ říká Veronika Stehlíková, recepční Kempu Vranovská pláž.

Řada hotelů vyčkává

Zdražování ale rozhodně nebude plošné. Celá řada hotelů a penzionů se zatím podle průzkumu Deníku vyčkává. „Naše cenová tvorba bude záležet na vývoji pandemie a domácí i zahraniční poptávky. Vývoj cestovního ruchu je stále nepředvídatelný,“ říká Markéta Janatová, marketingová ředitelka hotelu Barceló v Brně. O zvýšení cen neuvažuje ani Jan Reichl, majitel Penzionu REICHL v Králíkách v severovýchodních Čechách. Ten svůj penzion otevřel turistům na konci roku 2019, těsně před příchodem pandemie. „Je nám jasné, že pro nikoho není ekonomická situace růžová. Proto jsme ceny ponechali stejné,“ komentuje rozhodnutí.

I přesto, že provozovatelé hotelů a penzionů hlásí zvýšený zájem ze strany českých turistů a rezervační knihy se rychle plní, podle průzkumu Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) bude celkově poptávka v letošní letní sezoně nižší než vloni. Z výsledků květnového průzkumu AHR ČR vyplývá, že polovina ubytovacích zařízení má zatím rezervace na léto od pěti do 40 procent kapacity, nad 70procent rezervací registruje zatím jen necelá pětina zařízení.

Odběrové místo pro PCR testy v Městské nemocnici Ostrava, 19. března 2021 v Ostravě.
Od června budou dva PCR testy zdarma, otevřou se venkovní bazény

A bohužel část hotelů už vůbec neotevře. „Přibližně deset procent ubytovacích zařízení nebude již v letošním roce schopno otevřít a hrozí jim bankrot,“ odhaduje Stárek. Mezi zařízeními, které jsou uzavřena nebo mění majitele, patří například  Hotel Mánes ze Svratky, penzion Lesní pramen v Peci pod Sněžkou, Hotel Eliška v Karlových Varech, či Penzion Hejrov ve Vyšším Brodě. V Krkonoších nabízí pak realitní kanceláře k prodeji Hotel Nebozízek nacházející se v Peci pod Sněžkou či Penzion u kostela 113 v Malé Úpě.

Pravidla pro ubytování v hotelu či penzionu

- Na rozdíl od restauračních zahrádek musí hosté při příchodu na recepci doložit, že splňují podmínky pro ubytování a jsou „nerizikoví“. Prokázat se mohou: PCR testem nebo antigenním, který nesmí být starší více než 48 hodin, certifikátem o očkování či dokladem o prodělání nemoci Covid-19. Samotest použít nelze.

- V ubytovacím zařízení se smíte ubytovat na sedm dnů. Prodloužení pobytu je možné za předpokladu absolvování opětovného testu. K tomu ale můžete využít schválenou samotestovací sadu na místě.

- Po společných prostorách zařízení se musíte pohybovat s nasazeným respirátorem, ve svém pokoj jej může sundat.

- uzavřeny jsou stále hotelové bazény, wellnes a zakázáno je i stravování formou švédských stolů. Vše se servíruje ke stolu.