Rok 2013, kdy se na trhu objevily první smart watch s vlastním operačním systémem, přinesl pro svět hodinek novou éru.

Chytré hodinky se totiž podobají spíše přenosným počítačům. Na běžných typech fungují mobilní aplikace a na nové generaci hodinek běží celé mobilní operační systémy. Fungují jako přenosné multimediální přehrávače, a přes technologii Bluetooth je dokážeme spárovat se svými telefony, automobily a vším, co má vlastní operační systém.

Umožňují sledovat dění na internetu, mohou mít Wi-fi přijímač, digitální fotoaparát a kameru, čtečku paměťových karet, teploměr, výškoměr, chronograf, přijímač GPS, dotykový displej, snímač pulzu, nebo třeba digitální kompas. Sportovní modely mívají i speciálně navržené aplikace, které analyzují a vyhodnocují místa jejich nositele, tělesnou zátěž atd. Chytré hodinky proto s oblibou využívají vrcholoví a aktivní sportovci.

Martin Šonka a Inna Puhajková při slavnostním představení chytrých hodinek Huawei Watch 3.
Tyhle hodinky vám změří i hladinu stresu

Ti z nás, kteří chtějí hodinky jako fajnšmekři místo šperku, si pořídí za statisíce nějaký kousek ze Švýcarska. Takovému klenotu nemůžou nové chytré technologie konkurovat. A na rozdíl od chytrých hodinek, které je zpravidla třeba dobíjet denně, vydrží klidně fungovat roky.

Ti, kdo však zvolí právě chytré hodinky, jsou často v pasti s výběrem. Mnozí dají na značku, proto volí často iWatch, které jsou na trhu nejrozšířenější a známé svou stabilitou. Ovšem vývojáři se dnes předbíhají ve vývoji a kvalitě, takže rozdíl mezi výrobci už dávno není tak markantní, jak tomu bylo před pár lety například u mobilních telefonů. A tak i méně známé značky často nabízí precizní zpracování a velmi vyspělá vylepšení. S čím však doposud všichni výrobci zápolili, je výdrž baterie a způsob nabíjení. I ty nejlepší Iwatch je totiž nutno nabíjet denně a vydrží zhruba 18 hodin. Takové chytré hodinky dnes stojí řádově tisíce, klidně i desetitisíce korun, a jsou čím dál více v oblibě, zejména u mladších generací.

Dvě jádra - dvě srdce

Vývojáři investují obrovské zdroje a úsilí do neustálého vylepšování a vývoje této komodity, a když se nám zdá, že technologie dosáhla svého vrcholu, přijde nový nápad. Firma Huawei letos oznámila nový převratný patent - hodinky řady HUAWEI Watch 3, které mají vestavěných více procesorových jader.

Tato technologie umožňuje nejen výkonnější a rychlejší využití hodinek, ale i šetrnější spotřebu. Zatím, co jedno jádro pracuje s aplikacemi běžícími neustále na pozadí, jako je aktualizace času, kalendáře a nastavení, druhé jádro se soustředí na aktivní využívání hodinek uživatelem.

Samotní vývojáři Huawei tomuto principu říkají „Dvě Srdce“.

Plynulé přepínání mezi jádry zajišťuje, že se hodinky přizpůsobují pracovnímu stylu uživatele. Díky tomu můžeme používat inteligentní hodinky 24 hodin denně a zařízení je připraveno nepřetržitě měřit srdeční frekvenci a spánkové vzorce, a to i v pohotovostním režimu. Tato technologie poskytuje vysoký výkon s nízkou spotřebou baterie přizpůsobenou potřebám a stylu uživatele. Mohou tak na rozdíl od ostatních značek vydržet nabité od pěti dnů až tři týdny.

Vývojáři od Huawei šli ještě kousek dál. Obecný problém nutnosti nabíjení chytrých hodinek totiž vyřešili efektivně a pro uživatele velmi komfortně tím, že systém nabíjení postavili na bezdotekové bázi. Bezdrátová technologie umožňuje nabíjení HUAWEI Watch 3 na 20 % už za deset minut, což poskytuje přibližně 15 hodin výkonu. To znamená, že hodinky stačí nabít jen krátce ráno před odjezdem z domu a netřeba se bát, že se ten den vybijí.

Barista Rudolf Škalda
První kávu jsem zalil vodou z kohoutku, říká barista. Bez mlýnku nedá ani ránu

A hlavně hodinky lze použít v režimu zpětného bezdrátového nabíjení. Když dojde k jejich vybití, jednoduše se jimi stačí dotknout smartphonu, a to jim doplní chybějící energii. Tímto způsobem lze sdílet energii mezi zařízeními nebo pomoci někomu jinému, když se jeho smartphone vybije. Hodinky HUAWEI Watch 3 tak nastavují nový standard pro výdrž baterie pro svět smart watch. Delší životnost zařízení díky průlomové dvoujádrové technologii udržuje uživatele neustále online.

Je možné, že v blízké budoucnosti se budou takové hodinky využívat i pro lékařské účely. Představme si například, že namísto otravného měření tlaku nepohodlným nošením holteru, anebo pobytu v nemocničním prostředí spánkových laboratoří pro určení spánkového apnoe, pouze zapneme aplikaci na hodinkách, a náš kardiolog dostane automaticky výsledky přímo z chytrých hodinek.

AUTOR: RADIM ČERNÝ