Bezmála sto miliard korun. Tolik loni Češi utratili za nákupy po internetu. I těch se ale bude týkat březnové spuštění elektronické evidence tržeb.

Systém je podobný jako u kamenných obchodů. Provozovatelé e-shopů musejí poslat účtenku elektronickou cestou (nejčastěji e-mailem) a na webu by měli mít „cedulku", že evidují tržby podle zákona.

Také čtěte: Další vlna EET zatěžuje především malé samostatné prodejny

Jenže internetové obchody mají několik způsobů, jak u nich lidé platí. Převodem z účtu, kartou, platebními bránami a podobně. Mezi okamžikem, kdy zákazník „ťukne" a platbu za zboží odešle, a jejím reálným připsáním na účet prodejce, uplyne nějaký čas.

A právě to se stalo bodem sváru, kvůli kterému chtěly desítky menších internetových obchodů skončit nebo omezit způsoby platby. Obchody si nebyly jisté, kdy mají vydat účtenku. Zda v momentu objednávky, nebo až když mají ověřeno, že zákazník zaplatil. Menší obchody by musely složitě a draze předělávat své interní systémy.

Zvítězil kompromis. Finanční i Celní správa uznala argumenty podnikatelů. Obchodník tak bude muset zaslat údaje o evidované tržbě nejpozději v okamžiku, kdy se dozví o tom, že došlo k odepsání platby z účtu zákazníka a jejímu odeslání poplatníkovi.

„To znamená, že datovou zprávu odešle nejpozději v momentě, kdy dostane informaci o úspěšném ověření platby. V případě, že dojde ještě před ověřením platby k odeslání zboží zákazníkovi, musí obchodník odeslat příslušné údaje a vystavit účtenku nejpozději v momentu expedice," vysvětlil výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška.

Také čtěte: Do druhé etapy EET se zatím zaregistrovala desetina obchodníků

OBAVY I V TRAFIKÁCH

Internetové obchody samozřejmě nejsou jediným oborem podnikání, který má před startem EET obavy. Kvůli evidenci mohou skončit i malé trafiky. V tuzemsku je jich přibližně sedmnáct tisíc. Podle místopředsedy představenstva distributora tisku PNS Jindřicha Kadeřávka ale zatím nelze říci, kolik jich skončí.

„Zatím můžeme jen odhadovat, že problém mohou mít prodejci, kteří už nějakou dobu uvažují o ukončení své činnosti. Dále mohou být problémem technické a prostorové podmínky provozování jejich prodejny. Samozřejmě asi nelze vyloučit ani finanční náklady, i když to bude spíše účelové odůvodnění toho, že už nějakou dobu uvažují o ukončení své činnosti," podotkl Kadeřávek. Podle něj může být zavedení EET pro mnohé majitele trafik zátěží, ale zároveň jim může pomoci některé procesy zrychlit a zefektivnit. V rámci EET nastane elektronizace prodejních míst, což umožní například zavedení elektronických dodacích a remitendních listů, které jsou dnes zajišťovány papírově, umožní to rovněž elektronické objednávky doplňkového sortimentu nebo komunikaci s dodavateli.

PNS vytvořila zařízení šité na míru trafikantům s O2 a očekává, že jej dodá až do třetiny trafik.

Také čtěte: Do tendru na účtenkovou loterii se přihlásila pouze Sazka