Propad tržeb? Kdepak. Grand restaurantu Poppet ve Žďáru nad Sázavou zůstali hosté věrní, i když si teď obědy dostávají v krabičkách. „Obědové tržby nám zůstaly na stejné výši, jako když jsme měli normálně otevřeno. Jen lidem chybí osobní kontakt,“ srovnávala v pondělí ráno servírka Michaela Marková.

Zájemci si mohou jídlo ve žďárské restauraci objednávat přes telefon, e-mail a funguje i e-shop, kde lze oběd „naklikat“ a rovnou i zaplatit. O obědy mají podle Markové zájem lidé doma i ve firmách. V restauraci nyní pracuje o tři osoby méně než za normálního stavu. Někteří zaměstnanci zůstali v izolaci po kontaktu s nakaženými, jiní musejí být doma s dětmi.

V opačné situaci se ocitl Dalibor Špejtek z Luk nad Jihlavou. K okénku jeho Hostince U Procházků nyní hosté moc nechodí. „Je to špatné, lidé mají strach. Počasí bylo také mizerné, takové depresivní. Nedá se nic dělat,“ uvedl majitel hostince. Věří, že další dny přinesou lepší počasí a lidé si cestu do jeho podniku pro oběd přece jen najdou.

Do kdy bude zavřeno?

Restaurace, hospody a bary mají být zavřené až do konce nouzového stavu

Ten byl vyhlášený od pátého října na 30 dnů, skončit má tedy na začátku listopadu.

Při nepříznivém vývoji nákazy Covid-19 ale může vláda nouzový stav prodloužit.

Ti, co přišli, jsou podle něj srdcaři, kteří restauraci fandí a dávají také vyšší spropitné. Je jich ale málo.

„Dělali jsme třeba sto obědů, teď jich prodáme osmnáct. Je to nesrovnatelné. Tržba dva tisíce korun za den je nic,“ přiznal Špejtek. Prodejní okénko zatím drží proto, aby nemusel nechat personál doma. Rozvozy nenabízí, podle něj by o ně nebyl velký zájem.

Dalibor Špejtek vlastní také vyhlášenou louckou restauraci Kolnička, kde má na listopad naplánované dvě velké akce.

„Sedmého a osmého listopadu máme mít husí víkend a poslední víkend v listopadu je zabíjačka. Doufám, že něco z toho ještě stihneme,“ vyhlíží konec vládních omezení. Pro všechny případy by rád zastřešil ještě šest venkovních stolů, u kterých by se díky přímotopům a zástěnám dalo sedět i na podzim.

Mnohé hospody se také potýkaly s problémem doprodat roztočené sudy piv. Pít na veřejnosti se totiž nesmí. Restauracím nenahrávají ani další vládní opatření. Kvůli zavřeným školám, kinům a třeba i fitness centrům jsou lidé zavření doma a mají čas stát u sporáku. „Když už budu doma, tak si i uvařím,“ potvrdil třeba Daniel Veleba z Jihlavy.