Jindřich Jirásek před pár lety převzal se svým bratrem otcovo žezlo veletrhu Sběratel. Jarní veletrh byl na poslední chvíli zrušen, podzimní termín 11. a 12. září by již měl vydržet. „Každé ráno může přijít v ranních zprávách překvapení. Ale pevně věříme, že veletrh proběhne a bude tak opravdu první velkou sběratelskou akcí v Evropě, po více než půl roce,“ zve na letňanské výstaviště Jirásek.

Jarní veletrh se kvůli vládním opatřením neuskutečnil. Jaké ztráty jste měli?
V řádech desítek tisíc, už byla zaplacena reklama, veškerá grafika, nevratné zálohy na služby apod. Jediným štěstím bylo, že nám vyšel vstříc majitel kongresového centra v hotelu Olympik a dohodli jsme se na nájemném, jinak by škody byly obrovské.

V řemeslné pekárně Lukáše Maška ve Velkých Hamrech se vše dělá ručně. Zaměstnankyně právě balí buchty.
Postaru a bez kompromisů. Ve Velkých Hamrech vznikla originální řemeslná pekárna

Existuje ještě možnost, že by se podzimní veletrh Sběratel neuskutečnil?
To je otázka na křišťálovou kouli nebo ministerstvo zdravotnictví. Myslím, že v tomto ohledu se dá plánovat tak dva dny dopředu. Každé ráno může přijít v ranních zprávách překvapení. Sběratele už řadu týdnů aktivně propagujeme doma i v zahraničí, od počátku měsíce visí billboardy a plakáty, běží reklama v rádiu a masivní kampaně na internetu.

Měli jste možnost se proti případnému neuskutečnění na poslední chvíli třeba pojistit?
Obávám se, že v dnešní době jsou jakékoliv akce v tomto směru nepojisti-telné.

Jaká budou hlavní opatření, která lidé budou muset dodržovat?
Ve spolupráci s provozovatelem výstaviště v Letňanech vyhovíme všem požadavkům ministerstva na pořádání hromadných akcí tak, aby byli v maximální míře chráněni návštěvníci i vystavovatelé. Veletrh bude rozdělen do sektorů, ve kterých se v jednu chvíli bude moci pohybovat maximálně 500 lidí, vše bude sledovat pokročilá technologie. K dispozici budou stojany s dezinfekcí. A povinné budou samozřejmě roušky, které bude možné koupit také přímo na místě. Hala bude průběžně odvětrávána, vysoký strop a délka haly zaručují dobrou cirkulaci vzduchu po celou dobu akce. Z tohoto pohledu bude návštěva Sběratele bezpečnější než návštěva velkého obchodního centra nebo hobby marketu, kde se na omezené ploše a v uzavřeném prostoru tísní každý den tisíce lidí.

Budete případné nedisciplinované návštěvníky upozorňovat na prohřešky proti pravidlům? A hrozí jim případné vyloučení z veletrhu?
Sběratelé jsou obecně velmi přátelská a solidární komunita, takže myslím, že nějaké speciální upozorňování nebude třeba.

Miroslav Prokeš, který více než půlstoletí provází v Praze turisty v angličtině, němčině, ruštině a švédštině a je členem výboru profesního spolku Asociace průvodců ČR.
Průvodci v Praze: Skončíme za kasou, nebo na Úřadu práce

A jaká opatření budou muset dodržovat vystavovatelé? Bude muset být třeba u každého stánku dezinfekce?
Přátelsky jim to doporučujeme. A samozřejmě budou muset mít roušku jako ostatní. Mezi stánky a stoly budou letos záměrně vytvořeny široké uličky, aby lidé mohli dodržovat bezpečný odstup. Paradoxně to zvýší komfort nakupování, nebude nutné se nikde mačkat.

Bude vystavovatelů méně než obvykle?
Určitý úbytek je nevyhnutelný. Běžně k nám jezdí třeba řada poštovních správ z celého světa, ty ale letos zrušily účast na všech zahraničních akcích. A samozřejmě, když některá země jako třeba aktuálně Maďarsko zavře hranice, ubydou z této destinace vystavovatelé i návštěvníci.

Tudíž počítáte s tím, že přijde méně lidí než obvykle?
Sběratel je už řadu let největším setkáním sběratelů ve střední a východní Evropě. Protože půl roku žádné podobné akce v Evropě nebyly a v západní Evropě většinu z nich zrušili i do konce letošního roku, bude Praha prakticky jediným místem, kde se budou moci sběratelé osobně potkat a nakoupit nový materiál. Jak se ale návštěvnosti podepíše denní mediální koronavirová masáž, lze jen těžko odhadovat.

O víkendu jste zveřejnili, že jedním z lákadel bude nová známka České pošty s motivem Jožina z bažin. Na co dalšího se budou moci návštěvníci těšit?
Doprovodný program bude stejně pestrý jako v minulých letech. V pátek bude mít obnovenou premiéru dopisnice „Trabantem napříč kontinenty“, která byla určena už pro jarního Sběratele, ovšem pandemie její křest zhatila. Bude tedy navíc opatřena zajímavým pamětním razítkem, takže o to bude cennější. Pro všechny fandy letectví pak bude určitě zajímavé uvedení nové poštovní známky s motivem legendárního českého stroje Aero L-39 Albatros.

Firma VDED vyrábí ve Velkém Březně dezinfekční brány
S virem si brána poradí okamžitě. Nová zařízení vyrábějí ve Velkém Březně

A kromě známek?
Na Sběrateli bude mít premiéru hned několik sběratelských bankovek a velkým lákadlem bude určitě speciální „bankomat“ na oblíbené euro suvenýry s mixem různých motivů, mezi kterými bude i ten nejcennější – sběratelská bankovka s portrétem Karla Gotta. A poprvé v ČR bude veřejně k vidění sbírka poštovních známek se všemi představiteli Jamese Bonda, kterou vydala britská Královská pošta. K této události také chystáme originální pohlednici.

K dispozici budou opět oblíbené služby bezplatného oceňování sbírek, ať už poštovních známek, mincí, minerálů, ale třeba také telefonních karet nebo autogramů, které na veletrhu poskytují nezávislí experti z profesních svazů a organizací.

Ve stejné hale jako veletrh Sběratel se po oba dny uskuteční také veletrh Minerály drahé kameny a v sobotu se v sousední hale sejdou sběratelé vinylových desek na akcích Vinyl & Stereo Expo a Rock & Metal Market. Dorazí prodejci z České republiky i ze zahraničí mimo jiné z Německa, Rakouska nebo Francie.