Radka Chabičovská radí těm, co si cestu k pokrývce hlavy teprve hledají, ale i těm, kteří po kloboukových specialitách přímo prahnou. Ve svém obchodě Dantes v Brně zákazníkovi doporučí, jakou pokrývku hlavy pro danou příležitost zvolit, jak sladit klobouk s konkrétním oblečením, typem účesu i výškou nositele. 

Na výběr zde mají z mnoha druhů, jak pro dámy, tak i pro pány – od klasických klobouků nebo aktuálních módních výstřelků, přes cylindry, buřinky, homburky, panamáky, bekovky i kapitánky, až po zdobné ručně vyráběné dámské klobouky, případně i čelenky, nazývané fascinátory. 

Tektandr – čaj s příběhem. Ondřej Linhart s maminkou Alenou.
Student liberecké univerzity tvoří pečené čaje. Každý doplňuje příběhem

„Známe dobře kloboukovou etiketu a její souvislosti. Málokdo dnes už například ví, že pokud pro svatební obřad zvolí maminka nevěsty jako součást oděvu klobouk, což je mimochodem pro ni nepsané pravidlo, pak by tato součást oděvu neměla chybět ani mamince ženicha. A vhodná je i pro případnou svědkyni snoubenců,“ vysvětlila Radka Chabičovská. 

Podle ní si zákazník v jejich obchodě může klobouky vyzkoušet a nechat si odborně poradit. Svá pravidla má samotné nošení klobouků a jejich údržba. I tyto podrobnosti se zákazník při nákupu v prodejně Dantes může dozvědět. V koronavirovém období je prodejna skrze vládní nařízení uzavřena. Její majitelka už teď chystá novinky, až bude moci opět otevřít. Prodejnu na brněnském náměstí Svobody provozuje od otevření pasáže Omega (v niž sídlí), tedy patnáct let. K založení obchodu ji přiměly nadšené ohlasy lidí, kteří se chtěli od davu odlišit a s nimiž se setkávala na módních veletrzích. Na nich módní aktuality často prezentovala.

„In“ jsou pánské fazonky a kapitánky

Zkušenosti z oboru využívá obchodnice při sestavování aktuálních nabídek. „Loni byly módní klobouky v modré barvě. Zvláště královská modrá a nebeská modř byly top. Ale skrze koronu se tahle móda u nás výrazně neprojevila. Navíc i my jsme museli mít zavřeno,“ zmínila s tím, že letos na jaře doznívá trend hořčicově žluté a právě loňské královské modré.

„Barvami letošního roku je citrónově žlutá s šedou. Platí jak pro dámské, tak i pánské kolekce klobouků. Kromě novinek se v nabídce drží i klasické odstíny camel, oříšek, antracit či tmavě modrá,“ doplnila. A jaké typy pokrývek hlavy jsou letos „in“? „V dámské módě přetrvává trend pánských fazonek, které se hodí jak saku, tak i k méně formálnímu stylu. Do módy se vracejí takzvané kapitánky, čepice, jaké nosil například prezident Masaryk,“ nastínila Chabičovská.

Místo v ordinaci vyměnil Daniel Sosýn za budování firmy na zdravé produkty.
Místo medicíny se vrhl na proteinovou výživu. Chtěl, ať zdravé věci jsou i dobré

V obchodě Dantes mají klobouky známých firem i originální díla českých modistek. Zajišťují též dražší varianty klasických klobouků z králičí srsti nebo originál panamáky. Jejich cena se pohybuje v řádu tisíců korun. „Průmyslová výroba tu ruční hodně válcuje. Šikovných modistek rapidně ubylo. Je jich u nás v republice jen pár. Sehnat kvalitní originální klobouk pro dámu je stále náročnější,“ posteskla si majitelka obchodu.

Dobové klobouky představují na stylových módních přehlídkách

Sortiment v minulosti rozšířili, když se zákazníci začali poptávat po pokrývkách hlavy na dostihy a stylové srazy autoveteránů. „Vyhledávali jsme ve starých časopisech a knihách obrázky, abychom zákazníkům představili, co se v které době nosívalo na hlavě. Nakonec jsme sami začali sestavovat dobové kolekce a pořádat stylové módní přehlídky,“ vyprávěla Radka Chabičovská.

Pavel Podsedník, majitel brněnské restaurace Štatl na náměstí Svobody.
O výdělku se nedá bavit, říká restauratér z Brna. Díky úvěru nepropouštěl

V předkoronavirových letech pořádali desítky přehlídek v ČR i v zahraničí - na zámcích, v historických vilách, muzeích, při zahájení sezony na lázeňských kolonádách, na srazech autoveteránů, na zahradních a městských slavnostech, na školách i v domovech pro seniory.

Vášeň ke kloboukům přivedla Radku Chabičovskou k založení Kloboukového klubu v Brně. Před koronavirovým obdobím se scházel při různých příležitostech. „Tradicí se staly naše přehlídky na jazzových večerech v brněnské botanické zahradě. Už se těším, až budeme moci podniknout další setkání. Plánujeme, že by mohlo být ve stylu džungle a pralesa,“ prozradila milovnice klobouků a současně předsedkyně klubu.