On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Podle nich se její růst po šesti letech zastavil a začala dokonce klesat. A má být hůře. Míra nezaměstnanosti totiž na konci dubna byla na 3,4 procenta.

„Začátkem prázdnin by mohla být nad pěti procenty,“ míní analytik Komerční banky Michal Brožka.

Závislost na autech

Podle dalších odhadů by mohla situace zvláště po prázdninách vypadat ještě tragičtěji. Samozřejmě ale bude záviset na tom, v jaké profesi člověk pracuje.

„O zprostředkování zaměstnání žádají především lidé, kteří přicházejí z oblasti služeb – veřejného stravování, maloobchodu, velkoobchodu,hotelnictví, silniční nákladní dopravy a zprostředkování služeb,“ konstaoval Jan Karmazín z Generálního ředitelství Úřadu práce.

InfografikaZdroj: DeníkPodrobněji profese, které budou letos nejohroženější, ani Úřad práce, ani jemu nadřízené ministerstvo práce a sociálních věcí neevidují. O něco jasněji mají personální agentury. „Vzhledem k tomu, jak je česká ekonomika závislá na automobilovém sektoru a jak vypadají čísla o prodeji automobilů v Evropě, dá se očekávat snižování stavů především na výrobních pozicích,“ míní Jiří Halbrštát z ManpowerGroup. Ohrožená jsou ale podle něj i manažerská místa.

Služby a IT

Podle Tomáše Dombrovského ze společnosti LMC, jež provozuje portály Jobs.cz a Práce.cz, větší ohrožení cítí lidé s nižším vzděláním pracující ve službách.

„V důsledku krize se počet nově zadávaných pozic na pracovních portálech meziročně snížil o polovinu,“ říká. Propad přitom zaznamenal i sektor IT.

Naopak roste počet uchazečů. Především u pozic s nižší kvalifikací, tedy služeb, ale také administrativy či ve výrobě, je nyní počet reakcí vyšší než před rokem.