Po zaplacení všech nezbytných výdajů se pětině účastníků průzkumu nedostává na konci měsíce peněz. Nejčastěji chybí peníze ženám a lidem do 35 let s nižším vzděláním a příjmem do 40 000 korun, ale také obyvatelům měst s počtem obyvatel 20-99 tisíc. Každý desátý spotřebitel vychází s penězi „tak akorát“.

I zde se častěji jedná o ženy a o osoby s nižším vzděláním.

 Petra Kopecká, tisková mluvčíPetra Kopecká, tisková mluvčíZdroj: se svolením RB„Každý pátý Čech se potýká s nedostatkem peněz před výplatou. A s rostoucí inflací a nynějšími rekordními cenami za řadu zboží i služeb se mohou tito lidé dostat do ještě složitější situace. Zvláště v tomto období je důležité nepodcenit situaci a věnovat osobním financím pozornost. Banky dokážou pomoct například se sloučením a refinancováním půjček, případně s úpravou splátkového kalendáře tak, aby nedošlo k dalšímu zatížení domácího rozpočtu,“ říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Naopak 69 procentům respondentů na konci měsíce alespoň občas něco zbývá. Častěji se jedná o muže, osoby starší 35 let se středoškolským či vysokoškolským vzděláním a čistým příjmem nad 40 000 korun.