Psal se rok 1981, když byla v Praze dokončena výstavba neofunkcionalistické budovy Kongresového centra Praha (tehdejšího Paláce kultury), které se stalo vyhledávaným místem pro organizaci mezinárodních kongresů, konferencí a významných kulturních, společenských i sportovních akcí.

Penzion Albrechtova vyhlídka provozují manželé Michalkovi. Dříve v budově sídlila škola.
Hledali únik z města. Bývalou školu proměnili v penzion s krásnou vyhlídkou

Přestože letos slaví 40 let své existence, stále patří mezi jedno z největších a nejmodernějších kongresových center Evropy. Nabízí 20 sálů a 50 salónků včetně vybavení na nejvyšší technické úrovni. V budově se také nachází více jak 200 uměleckých děl. Výhodou je výborná dopravní dostupnost MHD, velká kapacita podzemních garáží a návštěvníci jistě ocení i panoramatické výhledy na historickou Prahu.

Modernizací uspořili přes 24 milionů

K původním a dodnes plně funkčním technickým řešením, ke kterým patří například pohyblivý strop nebo systém vzduchotechniky zajišťující přísun čerstvého vzduchu pro každého sedícího diváka v hlavním kongresovém sále, postupně přibývají další. V roce 2017 proběhla realizace řady energeticky úsporných opatření, na základě kterých se podařilo snížit náklady o více než 24 milionů korun ročně.

Například zrekonstruovanou klimatizaci nyní řídí desítky čidel rozmístěných po celé budově, které ji spouští jen tam, kde se začne zvětšovat množství CO2 v odváděném vzduchu. Ušetří se tak elektřina potřebná k ohřátí nebo ochlazení vzduchu. V provozu jsou využívány obnovitelné zdroje, odpadní teplo i vzduch a plánují se další opatření s cílem maximální úspory energie a snížení emisí.

Josef a Václav Anovčínovi z hodonínské stavební firmy Plus zasadili strom společně
Když firma myslí na druhé. Přestavěla koupelnu handicapovanému a vysadila stromy

Díky svému přístupu získalo Kongresové centrum Praha již několik prestižních ocenění, například Superbrands 2020 a 2021, certifikát EKO Gold za čerpání energie z obnovitelných zdrojů nebo ocenění v soutěži Český energetický a ekologický projekt roku 2020. Vede si dobře i na mezinárodní scéně, kde získalo ocenění World MICE Awards jako nejlepší kongresové centrum 2020 v ČR.

Cílem je kulturní i společenský rozvoj

„Naším cílem je vrátit kulturu a společenský život nejen do budovy KCP, ale také na přilehlé terasy. Naše nové projekty KCP Art i Art District Vyšehrad nám pomohou otevřít prostory k veřejnému využití a propojit tak aktivity firem a kulturních a vzdělávacích institucí působících v okolí Vyšehradu,“ říká Lenka Žlebková, generální ředitelka KCP.

Nejbližší akcí by měla být velká retrospektivní výstava k oslavě 40. výročí zahájení provozu centra. Na měsíc červenec je v plánu i letní divadelní scéna, v rámci které budou na Severní terase probíhat divadelní představení a koncerty. Konkrétní program bude zveřejněn nejpozději v polovině května.