Počet návrhů na bankrot obchodních společností stoupl o jeden na 53. Po květnu jde tak o druhý nejnižší počet návrhů na bankrot firem od začátku účinnosti nového insolvenčního zákona, tedy od roku 2008. Počet návrhů na bankrot podnikatelů se meziměsíčně zvýšil o 110 na 655.

Učitel Jakub Siegl (vpravo) předává vysvědčení studentce na pikniku u školy, na kterém se 26. června 2020 se školním rokem poznamenaným koronavirovou pandemií rozloučila kvarta plzeňského Gymnázia Františka Křižíka
Učitelé si polepšili. Průměrný plat pedagogů v prvním čtvrtletí stoupl

"Zvýšený počet firemních bankrotů byl v červnu způsobený částečně tím, že soudy doháněly agendu z minulých měsíců, kdy fungovaly v omezeném režimu," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Vývoj bankrotů ovlivní podle ní novela insolvenčního zákona z dubna letošního roku, která zavádí dočasnou ochranu dlužníků (nebude se přihlížet k insolvenčním návrhům věřitelů podaných do konce srpna letošního roku), možnost přerušit průběh oddlužení na nezbytně nutnou dobu a institut mimořádného moratoria. Z toho vyplývá, že statistiky o bankrotech a návrzích na ně nebudou minimálně do konce srpna odrážet realitu v české ekonomice, dodala.

Prvenství Prahy 

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v červnu vyhlášeno v Praze (dvacet bankrotů) a v Jihomoravském kraji (18 bankrotů). Následoval Moravskoslezský kraj a Olomoucký kraj, kde šlo o šest firemních bankrotů. Právě v těchto krajích byl počet firemních bankrotů výrazně vyšší než obvykle. Například v Olomouckém kraji bylo za uplynulých 12 měsíců včetně června vyhlášeno pouze 35 firemních bankrotů, v Moravskoslezském kraji potom 53.

Krajská nemocnice T. Bati  ve Zlíně. Ilustrační foto
Koronavirová krize zasáhla i nemocnice. Kvůli epidemii spadly do ztráty

Nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo v červnu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (105 bankrotů), v Ústeckém kraji (80) a ve Středočeském kraji (68). Nejméně naopak v Karlovarském kraji (14 bankrotů), na Vysočině (24) a ve Zlínském kraji (26).