Je sedm hodin ráno a v Uherském Hradišti v Protzkarově ulici v centru města otevírají pánské kadeřnictví Adam, před nímž už nedočkavě stepuje téměř desítka vlasatých mužů. „Řada u vstupu se začala tvořit čtvrt hodiny před tím, než jsme otevřeli. U nás to funguje tak, že nestřiháme na objednávku, ale jak kdo přijde,“ prozrazuje tamní zkušený kadeřník Stanislav Bobek.

Funguje to tak, že uvnitř jeden čeká až přijde na řadu, zatímco dva v křeslech už přicházejí o své přerostlé vlasy. Při střihání Stanislav Bobek s respirátorem na obličeji prozrazuje, že čeká hlášenou kontrolu z hygieny, živnostenského úřadu i obchodní inspekce. 

Kadeřnice Martina Odstrčilová v roce 2019
Doba covidová? Zachránil nás e-shop, říká oblíbená kadeřnice z Postřelmova

„Zatím tu z nich sice nikdo nebyl, ale my jsme připraveni. U zákazníků kontrolujeme potvrzení, buďto že jsou covid negativní, anebo o proočkování. Nosí vesměs doklad o testech od zaměstnavatele, čestné prohlášení nebo potvrzení o proočkování. Jinak si o zákaznících vedeme evidenci s jejich jménem, příjmením i číslem telefonu,“ vysvětluje Stanislav Bobek.

Plno na šest týdnů dopředu

O dvě hodiny později zahajuje provoz Vlasové studio Viktor v uherskohradišťské Františkánské ulici. Tam systém funguje výhradně na objednávku a plno provozovatel hlásí na šest týdnů dopředu.

První pondělní zákaznicí je tam Zdeňka Studeníková z Ostrožské Lhoty. Ta Deníku prozrazuje svůj smutný příběh.

„Čekám na kadeřníka už od října. Tehdy jsem se nakazila koronavirem od manžela. Pak všechno začali zavírat. Mám s sebou potvrzení o tom, že jsem nemoc prodělala a pro jistotu i test že jsem negativní. Jsem sice v důchodě, ale pracuji u syna v kuchyni. Tady ke kadeřníkovi jsem se objednala pro jistotu už i na další termín za sedm týdnů v červenci,“ říká Lhoťanka a rozpovídá se o dramatickém setkání s koronavirem ve své rodině.

„Manžel si nemoc přinesl z práce. Nebylo mu dobře, což pokračovalo i další den. Já jsem měla průběh mírný, kdy mě tři dny bolela hlava, bez teplot a na tři dny jsem ztratila čich. Testy v nemocnici pak u nás obou prokázaly, že jsme pozitivní,“ líčí Zdeňka Studeníková osudové setkání s nákazou.

Luboš Kastner.
Restauratér Kastner: Musíme znát jasný plán. A hospody co nejdřív otevřít

Zpočátku ležel její manžel doma, pak musela dvakrát volat záchranku, protože zkolaboval a odvezli jej do nemocnice, kde skončil na ARO na plicní ventilaci.

„Odsud ho převáželi, jako jednoho ze dvou pacientů z Uherskohradišťské nemocnice do Motola. Tam ho stabilizovali a za pár dnů poslali zpět do nemocnice v Hradišti, už jako covid negativního. Celkem dva měsíce s nemocí bojoval a nakonec 14. prosince zemřel v souvislosti s plicní embolií,“ přibližuje Zdeňka Studeníková svůj smutný příběh a odchází z Vlasového studia Viktor domů.

Barvení vlasů i melíry

Provozovatel podniku Viktor Veselý potvrzuje, že zákaznice objednává už i na první prázdninový týden. Nejčastěji je zájem o barvení vlasů, melíry a podobně. Období uzávěry bylo podle jeho slov strašné. „Finanční podpora od státu byla nedostatečná, přemýšlel jsem že si půjčím. Už jsem se nemohl dočkat, až se vrátím do práce,“ poznamenává kadeřník.

Dita Fleischlingerová z Brna kvůli pandemii a zrušených trzích přišla o veškeré možnosti prodeje svých ručně vyráběných výrobků. Založila si proto vlastní e-shop.
Pandemie změnila způsob prodeje a komunikace, říká výtvarnice z Brna

Také v dalším hradišťském Kadeřnictví Martina, jen o pár metrů dál, je živo. Jeho provozovatelka Martina Doležalová pracuje také systémem objednávek a zrovna střihá první zákaznici.

„Doposud jsem řešila evidenci a podmínky samotestování. Lidé se mi objednávali už od minulého týdne,“ vysvětluje kadeřnice mezitím, co paní sedí v křesle a přiznává, že už bylo na čase otevřít služby.