Seriál třinácti pořadů – třinácti konkrétních příběhů lidí, kteří se potýkají se zadlužením – vznikl ve spolupráci se skupinou Partners, jejíž finanční poradci v každém dílu hledají východisko ze svízelné situace, v níž se nacházejí hlavní postavy. To mohou být jak občané a celé rodiny, tak i podnikatelé.

Rizika života na dluh

Tvůrci dokumentárního cyklu reagují na nestandardní situaci související s covidovými omezeními, která mnoha rodinám pořádně zatřásla rozpočtem a vedla ke zadlužení. Režisér Jakub Motejzík na setkání s novináři v této souvislosti řekl:

„Život na dluh s sebou nese značná rizika, která si často uvědomíme až ve chvíli, kdy už člověku takzvaně teče do bot. Co na začátku vypadá jako snadné, se po určitém čase stává neřešitelné. V této chvíli se na scéně objevují finanční poradci a ukazují, kde spotřebitelé dělají chybu – a pak společně s dlužníky hledají cestu, jak se dostat z problémů ven.“

Jednotlivé případy tvůrci vybírali podle zajímavosti a také podle míry využitelnosti při osvětě. Každý případ navíc sledují ve vývoji, takže natáčení trvá několik měsíců. 

Finanční poradce skupiny Partners Daniel Šobáň pomáhal při řešení druhého příběhu vysílaného včera večer. V něm vystupoval lékárník Pavel z Městca Králové, který si spolu s přítelkyní Nikolou otevřel lékárnu a výdejny léků v problematických lokalitách. Když se ke dvoumilionovému dluhu z roku 2014 přidal ještě i koronavirus, špatný sled událostí byl dovršen.

Rada místo tabletek

Daniel Šobáň sice oceňuje houževnatost dvojice (která se z dluhů snaží dostat pokračujícím podnikáním i v těžkých podmínkách, včetně soupeření s velikým řetězcem), ale pak už následuje realistické hodnocení: „Hlavou zeď ještě nikdo neprorazil. Za této situace jsem Pavlovi doporučil výrazně zjednodušit vzorec podnikání, vzít si hypotéku na dokončení přestavby bytu a celkově se držet při zemi. Dlouhodobě pracovat jen na krytí výdajů nemá smysl. Naopak má smysl zamyslet se a řešit vše v klidu.“ 

Na nový díl seriálu „Krotitelé dluhů“ se zájemci mohou podívat opět v pondělí.