Pozornost žen přitahovaly zajímavé přívěsky a náušnice ze dřeva, různých tvarů, různých vzorů. Která by však čekala, že ucho jí pod tíhou materiálu významně poklesne, zmýlila se. Šperky jsou lehké jako pírko, takže ani necítíte, že jste se jimi ozdobily. Pozornost utkvěla i na obrázcích vyrytých do dřeva.

Podzimní výstava Kreativ na Černé louce, 13. listopadu 2021 v Ostravě.
OBRAZEM: V Ostravě proběhl Kreativ, ruční móda a další věci, a také pomoc dětem

„Vytváříme ze dřeva drobné věci, ale jsme schopni vyrobit i větší jako třeba hodiny, květináče nebo včelí úly. Kromě toho se věnujeme také gravírování dřeva, gravírujeme do dřeva lipového a bukového,“ vysvětluje jedna ze sester, hlavní kreslířka a malířka Veronika.

Ona sama toto ozdobné rytí provádí ručně, její manžel Jozef pak obsluhuje i speciální stroj, s nímž se lze ještě lépe zaměřit na detaily či stínování. Martina má na starosti spíše propagaci jejich malé rodinné dřevírny s názvem Kvak Wood. Se žábou však nemá název mnoho společného, snad jen zelenou barvu na vizitkách a ubrus na veletrhu. Vysvětlení je daleko prozaičtější, příjmení Veroniky a Jozefa totiž zní – Kvakovi.

Fotku přenesou na dřevo

Svůj talent Veronika zdělila podle svých slov nejspíše po mamince. „A protože manžel miluje dřevo, rozhodli jsme se to nějak spojit dohromady a vznikla tato naše aktivita,“ prozrazuje sympatická žena. Gravírovat se do dřeva dají i omalovánky. I ty tady byly k vidění.

Reuse centru Ostrava. Podzim 2021.
Reuse centrum v Ostravě, tam, kde zachraňují staré věci a prodávají levně dál

„Děti si je mohou vybarvit pastelkami, fixami, dáváme k tomu i magnetku, mohou si pak svůj výtvor vylepit třeba na ledničku. Máme zde vánoční ozdoby či vkládačky. Menší děti se na nich učí jemnou motoriku, starší si zase podle nich osvojují kreslení. Tyto vkládačky jsou vhodné i do mateřských škol, dětičky na nich mohou trénovat. Máme tady dnes spíše takové ukázkové věci. Velmi vhodným dárkem k narozeninám nebo k Vánocům může být třeba vygravírování do dřeva podle fotografie. Ale ručně obrázky vygravírujeme i podle dalších námětů. Dřevo je přetřeno pryskyřicovým lakem, takže je chráněno. Vše je přírodní. Lidé, kteří mají rádi přírodní věci, ekologii, jsou myslím s našimi výrobky spokojeni,“ shodují se s úsměvem sestry.

Malou rodinnou dílničku mají přímo doma ve Štramberku. Tam se odehrává celý proces výroby, a to i té zakázkové, na přání zákazníka totiž dokáží vytvořit cokoli.