„Pozemek převádíme společnosti Kofola. Ta následně bude vrt zkoumat, obnoví klidovou zónu a zřídí pítko. Přírodní minerální voda zde bude zdarma pro občany,“ sdělila starostka Domašova nad Bystřicí Lucie Menšová.

Na pozemku o výměře 1000 metrů čtverečních, který se nachází na levém břehu řeky Bystřice na okraji Domašova nad Bystřicí, se nachází vrt a v minulosti zde byla i funkční pumpa. „Zřízení nového pítka je jednou z podmínek právě probíhajícího převodu majetku na společnost Kofola,“ upřesnila starostka.

Ke kyselkám, které jsou ve skupině Kofola, spadá oblíbená Ondrášovka. U vstupu do areálu závodu v Ondrášově, místní části Moravského Berouna, si také zájemci mohou zadarmo natankovat tuto oblíbenou kyselku.

Podle odborníků je Ondrášovka výjimečná velmi nízkým obsahem sodíku a současně vysokým obsahem vápníku, který má příznivý vliv při léčbě odvápnění kostí, jež trápí zejména starší populaci. Zajímavostí je, že Ondrášovka je jednou z vůbec nejstarších přírodních minerálních vod v České republice.

První písemné zmínky o prameni současné kyselky pocházejí z roku 1260, kdy byl tento unikátní pramen objeven Zdeslavem ze Šternberka.

Žízeň a zájem o zdraví žene zájemce také k prameni Těšíkovské kyselky. Pro svoje chuťové vlastnosti je jedním z nejvyhledávanějších přírodních pramenů v Olomouckém kraji. K vývěru obohacené podzemní vody se do hlubokého kaňonu s mnoha skalními výběžky sjíždějí davy již od roku 1669, od kdy je doložen jako přírodní kyselka.

Pramen Těšíkovské kyselky vyvěrá na pravém břehu Trusovického potoka nedaleko Těšíkova, místní části Šternberka. Podle archivních materiálů je pramen doložen již v roce 1669 jako přírodní kyselka. Od roku 1935 je podchycen vrtem. Hloubka vrtu je 63 metrů. Již za první republiky byla z pramene zásobována soukromá plnírna. Jedná se o velmi silný pramen, který nikdy nezamrzá.

Léčivý pramen

Možnost bezplatně si napustit vodu ze sirných pramenů, a to hned na několika místech, mají lidé ve Slatinicích. Nejen v areálu lázních, ale i na dvou místech v obci. U křižovatky silnic Slatinice – Lutín – Prostějov se nachází pramen svatý Václav, který vyvěrá z hloubky 165 metrů.

Mimo lázeňský areál v zástavbě rodinných domů je dostupní svatý Vít vyvěrající z hloubky 150 metrů.

Před hlavním lázeňským domem Morava, v samotném středu areálu lázní, pacienti a turisté hojně využívají pítko, kterým protéká léčivý minerální pramen J. A. z Lichtenštejna. Ten je nejmladším v lázních Slatinice. Hydrogeology byl objeven v roce 2009 a do provozu byl uveden o dva roky později. Vrt má hloubku 372 metrů, voda je středně minerální, s vyšším obsahem sulfické síry a hodí se k léčbě kardiologických a metabolických chorob či pohybového aparátu.