Jako vyučený číšník zavítal na začátku devadesátých let do Rakouska a Itálie, kde mu učarovala právě výroba zmrzliny. Po návratu do Čech se tedy v rámci rodinného podniku pustil do její výroby.

„Baví mě zkoušet vytvářet nové a neobvyklé chutě. Obzvlášť léto je jako stvořené pro lehké ovocné sorbety,“ vysvětluje. Základem jsou pro něho především domácí suroviny. „Není nad to, když si cestou z domova můžete utrhnout na zahrádce trochu vlastní máty a tu pak použít.“

V sezóně ovoce pak přijde čas na zmrzliny z čerstvých jahod z jihočeských jahodových polí, z borůvek z jindřichohradeckých lesů či z rybízu, angreštu a ostružin z místních farem.

„Hitem poslední doby jsou exotické chutě, děláme tak třeba i zmrzlinu z dračího ovoce, což je druh jedlého kaktusu,“ dodává. Další novinkou posledních let je třeba příchuť rebarbory, často v kombinaci s jahodami.

„Nedávno jsme rozšířili naši nabídku o yuzu, což je druh japonského citrusu. Děláme také zmrzlinu z našeho českého rakytníku. Naposledy jsme udělali dokonce zmrzlinu s příchutí krupicové kaše,” říká se smíchem a dodává, že lidé se už dnes nebojí experimentovat. „Oproti dobám našeho začátku se to hrozně posunulo, lidé začali rádi zkoušet nové a neobvyklé chutě.”

V tom, jak poznat dobrou zmrzlinu od špatné, má Jiří Hochman jasno.

„Pokud zákazníkovi chutná a chce se k ní vracet, jde o dobrou zmrzlinu. Žádnou další vědu bych v tom nehledal,“ říká se smíchem a dodává, že suroviny jsou základ všeho umu.

„Například zásadně používám jihočeské mléko a čerstvé suroviny, proto si v zimě v naší cukrárně nekoupíte borůvkovou zmrzlinu. Z mražených borůvek zkrátka není tak dobrá,“ vysvětluje základ úspěchu.

Své umění začíná pomalu předávat synovi. „Jak byl poslední dobou lockdown, tak byl víc doma než obvykle. Začal mi proto pomáhat, snažím se ho víc zatáhnout a nadchnout do téhle práce.”

Milovníci zmrzliny se také můžou už brzy těšit na novinku. „Chystáme nový projekt zaměřený na zmrzlinu, ale o co půjde, si zatím ještě nechám pro sebe,” uzavírá zmrzlinářský mistr Jiří Hochman.