Marketingový manažer společnosti MEVA-TEC René Andres vysvětlil, že konkrétně u domovních nádob na odpad jsou preference zákazníků vyrovnané. „Zatímco lidé ve městech si pořizují spíše ty plastové, na vesnicích upřednostňují kovové. Je to dáno tím, že tam spousta lidí stále topí uhlím nebo dřevem a potřebují někam ukládat popel,“ poznamenal Andres.

Než z haly na roudnickém Bezděkově hotová popelnice „odejde“, podílí se na její výrobě několik lidí. Jednou z nich je i Taťána, která při úterní směně vkládala připravená víka k další úpravě do jednoho ze strojů. „Pracuji tu teprve krátce, necelé tři měsíce. Za hodinu mi rukama projde 272 kusů vík,“ popsala v krátkosti a vrátila se zpět ke své práci.

Kulaté popelnice však zdaleka nejsou jedinou věcí každodenní potřeby, které v halách Mevy vznikají. Na zakázku se tu vyrábějí také různé typy kontejnerů, i velkoobjemové. Specialitou jsou podzemní kontejnery, jejichž vývojem a výrobou se firma zabývá už řadu let a v portfoliu má několik různých typů. Nádoby na sběr tříděného i směsného odpadu umístěné pod zemí se díky svému velkému objemu i větší estetičnosti směrem ke svému okolí těší ve městech stále větší oblibě.

„Na Litoměřicku byly naše kontejnery poprvé instalovány přímo v Litoměřicích v Dlouhé ulici. Poté se přidaly také Roudnice a Lovosice,“ připomněl Andres s tím, že další stovky podzemních kontejnerů zamířily i do dalších měst v Česku.

Poptávku po topidlech zvýšila pandemie

Kromě kompletního sortimentu v oblasti odpadářství nebo skladování produkuje Meva také mobiliář pro veřejná prostranství města a obcí. V divizi na roudnické Urbance vyrábí i propanbutanové spotřebiče nebo dýchací techniku pro hasiče a záchranáře. „Například poptávka po zahradních topidlech v loňském roce velmi stoupla. Je to tím, že lidé jsou kvůli uzavřeným restauracím více doma a schází se v pergolách u rodinných domů, kde si chtějí přitopit,“ usuzuje Andres.

Na odbyt jdou podle něj také malé plynové vařiče. Ty zase často využívají chalupáři, řidiči kamionů nebo lidé, kteří vyrážejí kempovat. Meva loni zareagovala také na pandemii koronaviru a začala vyrábět například i nášlapné stojany se zásobníky na dezinfekci rukou.

Společnost MEVA-TEC zaměstnává v Roudnici asi čtyři sta lidí. Kromě České republiky putují její výrobky z Podřipska do řady dalších zemí po celém světě.