Michal Slavík ve svém soutěžním videu u desetičlenné poroty zabodoval se senáží vojtěšek. Za to si vysloužil devětačtyřicet bodů z padesáti možných.

„Hodnotili jsme projev účastníků, jejich zapálení i styl natočení a střihu. Medailonky byly různorodé, líbilo se mi, že se děti zaměřovaly na jiné zemědělské obory,“ uvedla členka poroty a PR specialistka Zemědělského svazu České republiky Alena Bečková.

Na druhém místě se umístil Tobiáš Nečas ze základní školy Radiměř. Bronzovou medaili si z Brna odvezl Ondřej Štantejský do Chrastu u Chrudimi.

close Cenu čtenářů Deníku získala Tereza Kolaříková. info Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková zoom_in Cenu čtenářů Deníku získala Tereza Kolaříková

Vybrat svého favorita mohli také čtenáři Deníku. V anketě hlasovalo přes šestadvacet tisíc lidí. Výherkyní se stala Tereza Kolaříková ze základní školy Řevničov s více než sedmi tisíci hlasů.

Cílem soutěže Mladý zemědělec je podpora zájmu žáků základních škol o zemědělské obory. Pořádá ji Deník.cz a vydavatelství Vltava Labe Media, odbornými garanty a partnery jsou Mendelova univerzita v Brně a střední zemědělské školy z Čáslavi a Chrudimi.

Generálním partnerem soutěže je firma Agrofert. Záštitu poskytl Zemědělský svaz České republiky, podporu akci vyjádřil také ministr zemědělství Marek Výborný.

Všech osmnáct účastníků finálového kola v Brně mělo možnost si před slavnostním vyhlášením prohlédnout Agronomickou fakultu brněnské Mendelovy univerzity, která středeční závěrečné klání hostila. Žáci si zde vyzkoušeli pěstování rostlin v laboratoři a prošli se ve světě virtuální reality.

Finalistům, kteří na vyhlášení celkového vítěze přijeli se svými rodinami, zahráli na slavnostním ceremoniálu myslivečtí trubači Lesnické a dřevařské fakulty.

Jako hlavní triumf si nově korunovaný Mladý zemědělec odnesl mobilní telefon iPhone 15. Soutěžící na druhém a třetím místě pak iPhone 13. Každý výherce navíc obdržel diplom a drobné ceny od partnerů.

Devět tisíc účastníků

Do soutěže se přihlásilo 121 základních škol a prvního kola se účastnilo téměř devět tisíc žáků. Do regionálních semifinále postoupili vždy tři nejlepší z každé školy. Dva z nich se dostali do závěrečného klání, kde vytvářeli speciální medailonek. V maximálně dvouminutovém videu vysvětlili a ukázali vybranou dílčí činnost v zemědělství, a to dle svého uvážení. Kromě praktických dovedností posuzovala desetičlenná porota ve středečním celostátním finále také teoretické znalosti soutěžících.

„Na rozdíl od dřívějších dob je zemědělství dynamickým oborem, kde se stále více prosazují nové technologie a robotizace. S tím se pojí potřeba vysoce erudované pracovní síly. Pro mladou generaci nabízí tento obor možnost kvalitního pracovního uplatnění,“ uzavřela koordinátorka soutěže Mladý zemědělec Jana Švecová.

Na farmě vyrůstám a mám to rád, říká Mladý zemědělec Michal Slavík

close Žáci měli možnost prohlédnout si Mendelovu univerzitu. info Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková zoom_in Proč ses přihlásil do soutěže Mladý zemědělec?
Máme rodinnou farmu, já na ní vyrůstám a hodně mě to baví. Mám to rád. A taky kvůli tátovi a mamce.

Co doma pěstujete?
Máme obilí, pšenici, žito, ječmen i brambory. Ale máme i živočišnou výrobu, sedmdesát kusů hovězího a drůběž.

Podporovali tě rodiče?
Táta je farmář, ten mě k tomu přivedl. Poskytl mi místo, kde jsem mohl natočit soutěžní video.

Na videu jsi prováděl senáž vojtěšek. Co tě nejvíc bavilo?
Když jsem nahraboval a obracel.

Překvapila tě výhra?
Totálně. Vůbec jsem nechápal, jak je možné, že zrovna já jsem vyhrál. Měl jsem ale fakt velkou radost.