„Začala sklizeň raných odrůd, sklízíme především Solaris nebo Jakubské, to je hodně stará odrůda révy vinné, dozrává brzy,“ uvedl generální ředitel Vinných sklepů Kutná Hora Lukáš Rudolfský, podle kterého je letošní sklizeň zpožděná nejméně o 14 dnů, hlavní sběr tak začne nejdříve 20. září.

„Všechno je zpožděné kvůli pozdějšímu jaru a chladnému a deštivému létu. Je to tak v celé republice. Normálně bychom už teď začínali sklízet Müller Thurgau a Muškát,“ doplnil Rudolfský.

Rané odrůdy se sklízejí především na burčák a šťávy, mají totiž vyšší obsah cukru. V posledních letech jsou dost nestabilní, vlivem vlhkého počasí se šíří plísně a choroby, čemuž se vinaři snaží zamezit.

Počasí ovlivnilo sklizeň také v kutnohorském Vinařství Žáček. V těchto dnech tam pomalu začínají připravovat burčák.„Réva je od začátku roku ve skluzu, celkově byl rok bohatý na srážky, což se projevilo v tlaku plísní. Vyžadovalo to velké úsilí, abychom dopěstovali zdravé hrozny, které jsou u nás prioritou pro výrobu kvalitního vína,“ prozradila Soňa Žáčková.

Pro celkovou úrodu je podle ní důležité, jaké bude září a polovina října. „Naše hrozny jsou zatím zdravé. Spíš ve vinařství trošku postrádáme jedny ruce, protože syn Marek nastoupil na vinařskou školu ve Valticích. Sice posilujeme odbornost, ale chybí nám,“ dodala vinařka.

Rodinnému vinařství se nedávno podařilo otevřít nový obchůdek s vlastními produkty v Tylově ulici v Kutné Hoře.