S nápadem přišel podnikatel Roman Spáčil v lednu tohoto roku. Nadšenec do nanotechnologií o svůj byznys nejprve přišel, aby jej mohl znovu vybudovat.

„Ještě předtím, než přišel covid-19 do Evropy, jsem si řekl, že by bylo dobré prodávat nanoroušky lidem, kteří cestují,“ popisuje Spáčil, zakladatel pražské firmy Purtana.

Začátkem roku si vytvořil eshop a objednal 350 tisíc nanoroušek za devět milionů korun. V tu chvíli koronavirová krize řádila hlavně v Číně. V březnu už ale zachvátila Evropu a sehnat materiál se ukázalo jako obrovský problém.

„Měl jsem nasmlouvané kupce. Dodavatelé mi ale nedodali materiál, poptávka po filtrech a rouškách byla celosvětově obrovská. Nepodařilo se mi téměř nic koupit,“ vypráví Spáčil. „Naštval jsem se, když mi nedodali objednávku. Založil jsem si proto vlastní značku,“ popisuje.

Potenciál je u velkých firem

S postupným uklidněním situace se mu podařilo přeci jen výrobu rozjet. Nyní šije nákrčníky ve dvou dílnách v Praze, kde pracuje několik desítek lidí. Samotné filtry s nanomembránou si nechává vyrábět u specializované technologické firmy v Liberci.

Obě pražské dílny jsou schopny za měsíc vyrobit vysoké desítky tisíc kusů, zatím ale nejedou na plnou kapacitu. „Míříme na celou EU, takže ambice máme rozhodně velké. Potenciál je hlavně u velkých firem, které jimi chtějí chránit své zaměstnance,“ přibližuje Spáčil. „Naší cílovou skupinou jsou hlavně lidé žijící ve velkých městských aglomeracích,“ dodává.

Vydrží 100 praní

Nákrčník stojí přibližně tisíc korun, vysokou cenu ale kompenzuje použitý materiál a zpracování. Standardně je k němu 10 vyměnitelných nanofiltrů. „Garantuji, že vydrží minimálně 100 praní a sušení, pokud jsou dodrženy pokyny. Filtr se dá vyměňovat donekonečna, dokud se neroztrhá,“ popisuje Spáčil.

Prodyšná funkční látka v sobě obsahuje ionty stříbra, které jsou antibakteriální. „Když člověk dýchá do klasické roušky, množí se uvnitř bakterie, které následně vdechuje. Antibakteriální úprava zabraňuje množení bakterií,“ vysvětluje Spáčil s tím, že stupeň ochrany je vyšší, jelikož filtr v nákrčníku na rozdíl od respirátoru pokrývá větší část obličeje. Díky nastavitelnému hliníkovému plíšku v oblasti nosu těsní a drží na obličeji.