„Máme velkou radost. Úspěchy v této prestižní soutěži se neomrzí. Nejsou zadarmo, předchází jim každoroční tvrdá práce lidí z vinařství,“ řekl při čtvrtečním vyhlášení šampiona ředitel vinařství Bořek Svoboda.

Nejlépe hodnocené víno pochází ze slovácké vinařské podoblasti, z ikonické tratě Klínky v obci Vracov. Tato trať vinařství přinesla titul šampiona Salonu vín ČR už popáté. „Víno má nádhernou zlatožlutou barvu se zelenými odlesky. Vůně je plná žlutého ovoce, medu, rozinek a podpořená vanilkou. V chuti je zejména kulaté, krásně hebké a široké s tóny vanilky a jemně praženého oříšku.“ popsal Svoboda.

Kadovánek je specialitou kadovského hostince U Janečků.
Bylinné likéry ze Žďárska hřejí i léčí. Vyhlášený Samotínský vánek pil i Zeman

Zámecké vinařství Bzenec se letos stalo i Vinařem roku, v národní soutěži vín České republiky pak slaví tradičně. Po roční pauze se vrací na trůn. Loni získalo nejvyšší ocenění Rulandské bílé ročníku 2018 z vinařství Thaya z Hnanic na Znojemsku, předtím dva ročníky opanovalo bzenecké vinařství s rulandskými. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.

Prezident Svazu vinařů Martin Chlad bere Salon vín jako reprezentativní vzorek toho, co vinaři u nás vypěstují a vyrobí. „Letošní vinařský rok byl divoký, jako na horské dráze. Vinaři si jednu dobu stěžovali, měli obavy z výsledku. Nakonec máme před sebou neskutečně zajímavá vína, kvalitní, jde o silný ročník. Zase se ukázalo, že musíme počkat, dokud úroda není jak se říká pod střechou,“ komentoval Chlad.

Salon vín si podle něj zaslouží pozornost nejen v současném sídle ve Valticích na Břeclavsku, značku by rád více propagoval a dostal do Prahy i zahraničí.

Česká zbrojovka. Ilustrační foto.
České zbrojovce se daří. Výrobce ručních zbraní letos vydělal už téměř miliardu

Již dvaadvacet let odborníci vybírají pro Salon vín v národní soutěži vín České republiky sto nejlepších moravských a českých vín pro daný rok. Celkem vinaři do úvodní fáze přihlásili 2 402 vín, ze čtyř moravských vinařských oblastí (Znojemská, Mikulovská, Velkopavlovická, Slovácká) a oblasti Čechy.

Do druhého finálového kola hodnocení postoupilo 400 nejlepších vzorků. "Každé víno je posuzováno několikrát, několika komisemi, a tak je i výsledek hodnocení naprosto objektivní,“ uvedl Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra. Termíny otevření nového ročníku degustační expozice Salonu vín v roce 2022 ještě upřesněné nejsou.