Firmu stejně jako ostatní na jihu Moravy ovlivnila koronavirová pandemie, ale nyní už má výrobní kapacity opět plné. „Výpadky v dodávkách snížily naše tržby v nejkritičtějších měsících až o padesát procent oproti plánu. V relativně krátkém období asi pěti až šesti měsíců došlo ale k opačnému efektu, kdy zákaznické požadavky vzrostly na hodnoty přesahující plán téměř o dvacet procent," přiblížil jednatel společnosti Tomáš Dvořák.

Zaměstnancům se v průběhu roku také zvýší platy. „Vzhledem ke zvyšující se inflaci či nárůstu pohonných hmot přistoupilo vedení společnosti k dřívějšímu termínu valorizace v dubnu, navíc od února 2022 navýší příspěvky na dopravu," zmínila Mrázková. Obvykle dochází k navyšování v červenci.

Stora Enso je ve Ždírci největší zaměstnavatel. Doménou finské společnosti je dřevo ve všech podobách.
Linka na panely ve Stoře dá Ždírci nová pracovní místa, podívejte se

Mzdy pravidelně navyšuje také společnost Thermo Fisher Scientific Brno, která vyrábí elektronové mikroskopy, nebo brněnský výrobce traktorů Zetor. „Po jednání o nové kolektivní smlouvě, které se uskutečnilo na podzim loňského roku, došlo od 1.lednu v Zetoru k celoplošnému navýšení mezd všem zaměstnancům. Zároveň došlo k úpravám v oblasti zaměstnaneckých benefitů," nastínil ředitelka úseku lidských zdrojů Zetoru Jana Ragasová.

Po vzoru Bati

Od letoška si přilepšili také v břeclavské Fosfě. „Tomáš Baťa ctil zásadu, že v hubených letech se lidem musí přidávat nejvíc. Držíme se toho i my, platy zvyšujeme každoročně zhruba o sedm procent," řekl nedávno Deníku Rovnost generální ředitel Ivan Baťka.

Ředitel Regionální hospodářské komory Brno Čeněk Absolon se domnívá, že obecně bude tlak na navýšení mezd o desetiprocentní inflaci.

Nové zaměstnance plánuje letos přijmout kromě Westfalie Metal také Thermo Fisher Scientific. Nyní tam pracuje přes patnáct set lidí. „Už loni jsme přivítali okolo čtyř set nových zaměstnanců, i letos plánujeme vzít stovky lidí. Jedná se především o technicky vzdělané odborníky, jako jsou softwaroví vývojáři, elektronici, konstruktéři a fyzici,“ vyjmenoval ředitel Thermo Fisher Scientific Brno Petr Střelec.

Loni firma rozšířila výrobní portfolio v oblasti elektronových mikroskopů a začala vyvíjet nové produkty. „Zmínil bych především hmotnostní spektrometry, jejichž vývoj bude v novém patře naší budovy, které za tímto účelem právě stavíme,“ zmínil Střelec.

Pálenice v Lipové na Přerovsku
Pálenka z třešní, malin i jablek. Rodinnou pálenici vede už čtvrtá generace

Podle Absolona z hospodářské komory je stále na jihu Moravy nedostatek kvalifikovaných pracovníků v technických oborech, jako před nástupem pandemie. V současné době se pak ještě umocnil hlad po specialistech v informačních technologiích. „Souvisí to s evoluční nutností digitalizovat vše, co se dá,“ konstatoval Absolon.

Fatální nedostatek je naopak kuchařů, číšníků, recepčních a pomocného personálu. A dlouhodobá nouze zůstává u pracovníků ve zdravotnictví.

Podle Absolona jsou firmy na jihu Moravy zdravé a předvídavé, a tak neočekává, že bude docházet k významnému ukončování podnikání. „Bohužel vyjma gastrobyznysu a hotelnictví,“ doplnil Absolon.