Obec s rozšířenou působností Lysá nad Labem zaznamenává velmi vysokou meziroční změnu počtu ekonomických subjektů. Obyvatelstvo je zde mladé, což je příslibem pro rozvoj podnikání i do budoucna. Celkový počet obyvatel výrazně stoupá, přičemž ruku v ruce s tím jde velmi vysoký počet dokončených bytů v přepočtu na 1000 obyvatel. Průměrná měsíční mzda je tu výrazně nadprůměrná.

„Jsme vděčni, bereme to jako ocenění nikoliv ani tak města, jako lidí ve městě žijících, a hlavně nejenom města Lysá nad Labem, ale všech obcí v našem území. Speciálně bych chtěl zmínit město Milovice, které je rozvojově a investičně tahounem území,“ říká tajemník Lysé nad Labem Robert Šťastný.

Andrea Gontkovičová
Podnikatelské prostředí se musí dostat do lepší kondice, říká zkušená manažerka

Do budoucna se chtějí v Lysé nad Labem zaměřit na dostupné bydlení a ochranu přírody, protože území, které bylo původně zemědělské, začíná být velmi přehřáté, s nedostatkem vody. „Určitě chceme posouvat také oblast školství, protože se k nám stěhuje velké množství rodin s malými dětmi. Nejde nám jen o počet, ale hlavně o kvalitu, chceme sem přilákat učitele, kteří odcházejí do Prahy,“ dodává Robert Šťastný.

Brno bere stříbro

Moravská metropole Brno se umístila na druhém místě, protože má velmi vysoký počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele, a to ať už se jedná o firmy, tak o živnostníky. Vysoce nadprůměrný je tu rovněž podíl firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na celkové množství ekonomických subjektů.

Rozvoj podnikání bezesporu podporuje výborné dopravní spojení. Jako velmi kvalitní byly vyhodnoceny rovněž webové stránky města z pohledu podnikatele. Ten na nich najde všechno, co potřebuje pro komunikaci s veřejnou správou, ale i mnoho dalších užitečných informací a odkazů.

Statutární město Plzeň obsadilo ve výzkumu Město pro byznys třetí příčku díky vynikajícím výsledkům v celé řadě hodnocených kritérií. Jedná se například o počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele, dále také počet nabíječek na elektromobily nebo počet dokončených bytů. Podnikání v Plzni může těžit také z výborné dopravní dostupnosti.

Benedikt Fischer
Jak začít s podnikáním? Nápady a příležitosti budou vždy, říká Benedikt Fischer

Západočeská metropole však dopadla velmi dobře především v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí živnostenských úřadů.

„Nově zvolená zastupitelstva mají jedinečnou příležitost sledovat a porovnávat výsledky své práce jak s minulým vedením, tak i s okolními městy či obcemi. Každoroční srovnávací výzkum Město pro byznys jim ukáže, zda jejich zvolená cesta vede k rozvoji jejich území, zda napomáhá dostatečně rozvoji podnikatelských aktivit a tím i celkové spokojenosti místních občanů,“ zdůrazňuje předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl.