Pouhých devět dnů trvající poslední zimní sezona – to je jeden z důvodů, proč musí letos horská střediska přistoupit ke zdražování cen skipasů. „Dalším důvodem je tlak na zvyšování všech vstupů energií či technologií, které musí areály nakupovat. Zvyšují se ale i mzdové náklady,“ vysvětlil ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.

Knot však zároveň vysvětlil, jak se dá na skipasech ušetřit. Nižších cen totiž mohou lidé dosáhnout on-line nákupem. „Přes e-shop může být cena až o 20 nebo 30 procent levnější než na místě. Případně víkendový skipas o zimních prázdninách bude o desítky procent dražší než ten lednový,“ vysvětlil s tím, že skiareály tak řeší rozložení zátěže a kapacity. „Je to ale také příležitost pro zákazníky, protože při dobrém plánování se mohou dostat na řádově nižší ceny,“ dodal.

Skiareál Bublava Stříbrná.
Vlekaři se připravují na sezonu. Další uzávěru většina z nás nepřežije, zaznívá

Prezidentka Asociace horských středisek Kateřina Neumannová upozornila na propad tržeb v minulém roce, který byl pro mnohá horská střediska fatální. „Lyžařské areály za loňskou sezonu čerpaly podporu ve výši necelých 900 milionů korun. O tuto podporu se rozdělilo zhruba 300 středisek, to kompenzovalo areálům náklady v rozsahu 15 až 50 procent,“ zmínila.

Více turistů v Orlických horách

Ředitel odboru marketingu a zahraničních zastoupení agentury CzechTourism František Reismüller navíc zmínil, že Orlické hory, oproti jiným sezonám, vykazují zvýšenou obsazenost hotelů, která je dokonce nejvyšší v republice.. „Po celou letošní sezonu měly vysokou obsazenost,“ řekl Reismüller.

Jedním z nejnavštěvovanějších horských středisek v Pardubickém kraji, které má ambici stát se nejatraktivnějším svého druhu ve střední Evropě, je Dolní Morava. Ta pro lyžaře otevře své turnikety už 11. prosince. Pro milovníky zimních sportů zde chystají řadu novinek, do kterých podle informací ČTK investují zhruba 50 milionů korun. Mezi nimi se objeví například nové zasněžování. „Sněžná děla dokáží během krátké doby efektivně zasněžit celý areál a poskytnout tak sněhovou pokrývku na sjezdovkách,“ zmínil marketingový manažer resortu Tomáš Drápal.

Miroslav Prokeš, který více než půlstoletí provází v Praze turisty v angličtině, němčině, ruštině a švédštině a je členem výboru profesního spolku Asociace průvodců ČR.
Turistický sektor bije na poplach. Podnikatelé chtějí silnější podporu státu

Novinkou bude také večerní lyžování na sjezdovce Kamila, která má být obsluhována stejnojmenným vlekem. Osvětlení se připravovalo již v předminulém roce, nicméně se nestihlo dokončit. Loni se kvůli pandemii prakticky nelyžovalo, a tak resort nová světla ani nespustil. Více než půlkilometrový sjezd bude pro lyžaře otevřen vždy v pondělí, středu, pátek a sobotu.

Asociace horských středisek ČR (AHS ČR) vznikla v říjnu 2013. Asociace sdružuje nejen provozovatele lanovek, ale také zástupce téměř 20 horských měst a obcí, dodavatele horských technologií a zařízení, a další organizace působící na horách. Svojí činností se podílí na udržení základní infrastruktury horských, často pohraničních obcí. Zaměřuje se na hájení zájmů svých členů v oblasti tvorby legislativy, pomáhá při propagaci horských regionů a služeb v nich poskytovaných, při zkvalitnění výměny statistických údajů, informací a dat o fungování horských regionů a jejich návštěvnosti nebo při získávání zkušeností ze zahraničí. AHS ČR sdružuje horská střediska, která představují v ukazateli tržeb více než dvě třetiny českého trhu.