Jenže, znáte to. Šéf se na váš návrh, že půjdete k lékaři, moc netváří. Navíc do ordinace a zpět je to dlouhá cesta. K tomu čekání v čekárně. A tak vyšetření často necháme „plavat“. Že se nám to oddalování může vymstít, to je pochopitelné.

A pak jsou tu i okamžiky, kdy jsme mimo domov, na dovolené, na horách, u moře, v zahraničí. A v těchto případech je pro nás cesta k lékaři mnohdy nemyslitelná, složitá.

Zmiňme i další podstatný problém, proč se nám nechce k lékaři, i když bychom měli. Je to současná doba s obavami, že se můžeme nakazit. To potvrzuje průzkum agentury Ipsos pro zdravotnickou skupinu EUC, který ukázal, že během pandemie se lékaře bálo navštívit až 43 procent pacientů.

Jednou z variant je, že využijeme informací, které jsme nalezli na internetu. To dokládají další informace vyplývající ze zmiňovaného průzkumu. Ty říkají, že lidé, kteří se báli jít během pandemie k lékaři, hledali častěji informace na internetu – mezi těmi, jež tak činí jednou i víckrát týdně, tvoří přes polovinu respondentů.

„Informace, které si pacient vyhledá na internetu, mohou sloužit například jako prvotní indikátory případných potíží. Rozhodně je ale nelze stavět na roveň konzultací s lékařem. Informace ve většině případů nestojí na medicíně založené na důkazech. Neberou v potaz individuální zdravotní stav a potřeby pacienta a jsou tak zcela vytržené z kontextu. Nebezpečím mohou být i možné nevhodné či kontraindikované kombinace léčivých preparátů,“ varuje MUDr. Petra Bomberová Kánská.

Pacienti si novou lékařskou aplikaci mojeEUC pochvalují
Pacienti si novou lékařskou aplikaci mojeEUC pochvalují

Alarmující je pak zjištění, že až třetina respondentů si na základě informací z internetu následně koupí léky nebo doplňky stravy, aniž by tento krok konzultovali s lékařem. To může znamenat obrovské zdravotní riziko.

Máme pro vás ale dobrou zprávu. Je tu novinka, která bude v našich životech v souvislosti s naším zdravím hrát stále významnější roli. Pokud ji přijmeme za svou. O co jde? Je to telemedicína. Stručně řečeno vyšetření nebo konzultace s lékařem na dálku. Už se nemusíte vymlouvat, že nemáte čas, že se bojíte.

Asi ve vás zahlodá myšlenka, že na dálku toho moc vyšetřit nelze. Pokud je služba kvalitní, tak věřte, že jde. Je tu totiž aplikace do mobilních telefonů mojeEUC. Ta propojuje celou škálu služeb, jež zdravotnická skupina EUC nabízí, to znamená lékařskou péči v kamenných klinikách, služby lékáren i laboratoří. Přenáší je i do online prostoru prostřednictvím služby Lékař online 24/7 a přidává i řadu nových služeb a extra výhod.

Že mobilní aplikace a lékařská péče, ač váháme, jde dohromady, to vysvětluje Petra Bomberová Kánská, praktická lékařka pro dospělé a vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7: „Přesun části zdravotnických služeb do online světa je nezadržitelný trend a koronavirus ho jen urychlil. Ve světě jsou věci jako kontakt s lékařem online běžnou záležitostí. V současné době máme sice v rámci České republiky určitý náskok, ale dříve nebo později se stane digitalizace standardem i v poměrně konzervativním odvětví, jakým je zdravotnictví, takže nemám pochyby o tom, že jdeme správným směrem,“ říká.

Shrňme si ve stručnosti základní informace o aplikaci pro pacienty. Pod jednou ikonou v mobilu najdeme řadu služeb, které nám zjednoduší péči o zdraví. S lékařem komunikujeme prostřednictvím chatu nebo videohovoru.

Pacienti si novou lékařskou aplikaci mojeEUC pochvalujíPacienti si novou lékařskou aplikaci mojeEUC pochvalujíZdroj: se svolením EUCJakmile se zaregistrujeme a vyplníme krátký dotazník o svém zdravotním stavu, lékař se nám do půl hodiny ozve, odborně diagnostikuje problém a navrhne nejoptimálnější léčebný postup nebo doporučí dalšího specialistu. To ale není zdaleka vše.

„V aplikaci najde pacient své eRecepty, které si může rovnou zarezervovat v lékárně. Aplikace ho upozorní na nebezpečné lékové i potravinové interakce, na to, kdy si má vzít lék, nebo že se blíží termín jeho vyšetření u nás na klinice. Samozřejmostí je i seznam odborných lékařů i s kontakty. Je toho ale mnohem více. Samozřejmostí je, že vše, co s lékařem komunikujete, zůstává lékařským tajemstvím,“ dodává MUDr. Petra Bomberová Kánská.

Pokud vás aplikace mojeEUC zaujala, pak naleznete více informací na webu euc.cz, stáhnout si ji můžete na Google Play či v App Store. Jakmile si aplikaci stáhnete, podotkněme, že bezplatně, můžete mít své zdraví pod kontrolou a už ho nemusíte nechat „plavat“.