Už letos totiž pro firmy i banky platí povinnost zveřejňovat podíl úvěrů poskytnutých firmám, jejichž činnost lze považovat za udržitelnou. Nařizuje to nová regulace Evropské unie.

Zmíněný dotazník vytvořila Česká bankovní asociace ve spolupráci se společností Czech Credit Bureau. Je dostupný na platformě Synesgy. Do iniciativy jsou kromě Raiffeisenbank zapojeny i Česká spořitelna, Československá obchodní banka, ING Bank, Komerční banka a UniCredit Bank ČR. Systém disponuje širokým spektrem kontrol; jsou v něm vidět předem definované návrhy odpovědí a údaje lze ukládat průběžně. To vše usnadňuje vyplnění dotazníku a vyhodnocování informací.

Udržitelná ekonomika je v dnešní době klíčovou součástí firemní strategie. Jsme rádi, že do šestice zapojených bank patří i Raiffeisenbank, jelikož to ilustruje náš přístup k udržitelnosti. Rádi se řadíme k bankám, které pomohou při normalizování průzkumů v této oblasti,“ říká Michal Putna, který má v Raiffeisenbank na starosti udržitelnost.

Údaje o tom, jak podniky přistupují k prohloubení udržitelnosti v podnikání, jsou pak dobrou pomůckou při posuzování potřeb zákazníků. Mezi nástroje, kterými toho finanční domy dosahují, patří například poskytování úvěrů určených pro přechod na udržitelnou ekonomiku.

„Společný dotazník určený podnikovým bankovním klientům jim šetří čas, protože ho vyplní pouze jednou a výsledky jsou okamžitě k dispozici všem zúčastněným institucím,“ uvedla k tomu Monika Zahálková, výkonná ředitelka České bankovní asociace.