Matka šestiletého prvňáka Pavla šla na poštu odeslat žádost o ošetřovné za listopad, v jehož první polovině byly školy z nařízení vlády uzavřené i pro nejmenší školáky. Těsně před vložením žádosti do obálky a odesláním na ministerstvo průmyslu a obchodu, kam jako živnostnice ohledně vyřízení ošetřovného spadá, ještě žádost pečlivě zkontrolovala.

A lekla se, že lejstro špatně vyplnila. „Doma jsem všechny kolonky pozorně vyplnila znovu. Když jsem žádost vytiskla, bylo to tam zase. Žádám ošetřovné za dobu, kdy dítě školu navštěvovalo,“ svěřila se matka redaktorce Pražského deníku.

Dítě bylo ve škole

Jak Pražský deník ověřil, ministerstvo skutečně přijímalo a nyní vyřizuje žádosti o ošetřovné, kde rodiče jako důvod uvádějí docházku do školy. „Nejedná se o chybu, jedná se o období od 18. 11. do 30. 11,“ reagoval Marek Vošahlík z tiskového odboru ministerstva.

Jak je tedy možné, že žadatel o ošetřovné podpisem na vytištěném formuláři stvrzuje něco jiného? V instrukcích v online formuláři je vysvětlivka, že „důvod“ se vztahuje na období až ve druhé polovině listopadu. Tedy dny, když už prvňák mohl být ve škole, ale také nemusel – třeba z důvodu umístění rodiny do karantény.

Zavřené školy, distanční výuka dětí.
Školy se prozatím dalším žákům neotevřou. Vláda kvůli covidu změny odmítla

Každopádně při převodu do Wordu (potřebnému k vytištění) vysvětlivky mizí a žadatel svým podpisem, kterým stvrzuje pravdivost uvedených údajů, potvrzuje něco zcela opačného. „Podle zkušeností s už podaných a hodnocených žádostí s tím žadatelé problém nemají,“ konstatoval Vošahlík.

Čemu nerozumíte?

Redaktorce Pražského deníku ovšem podpis pod nepravdivým výrokem v pořádku nepřišel a raději zavolala na informační linku ministerstva 1212. Automat ji navedl speciálně na pracoviště, kde poskytují informace k žádostem o ošetřovné.

Dřív než stihla popsat problém s formulářem na webu ministerstva, pracovnice infolinky ji utnula: „Máte tam u toho pokyny, zaškrtáte dny, za které žádáte ošetřovné.“ Redaktorka argumentovala , že právě to činí, ale pak má podepsat, že za tyto dny žádá ošetřovné z důvodu, že „dítě školu navštěvovalo“.

„Já mám tady moc práce, už jsem vám to řekla,“ odvětila úřednice. „Ale já nejsem hloupá, musíte tam mít nějakou chybu, podívejte se na…,“ žadonila redaktorka, avšak na druhém konci se už ozýval obsazovací tón.

Vládní nařízení v současné době neumožňují obnovené památce Libušín na Pustevnách běžný provoz. Jako v řadě jiných gastro provozů, i zde otevřeli alespoň výdejní okénko; sobota 30. ledna 2021
VIDEO: U výdejního okénka na Libušíně je veselo, lidé se baví krojovaným orlojem

Druhý pokus. „To by se nemělo stát, že vám kolegyně položila telefon. Ano, rozumím vám, ale přepojím vás jinam,“ pravila další informátorka na lince 1212. Po patnácti minutách marného čekání u telefonu tentokrát zavěsila redaktorka.

Pokus třetí. „Prosím, už se na ten formulář podívejte,“ škemrá klientka informační linky. „To nemůžu, nemám k němu přístup,“ odvětí v pořadí třetí informátorka. „Vy nemáte internet? Vždyť tam je formulář volně přístupný,“ diví se redaktorka. „Nezlobte se, můžu vás ale přepojit na kolegyni,“ zní odpověď.

Individuální chyba

Mluvčí úřadu shrnul anabázi na informační lince jako chybu jedince. „Ministerstvo dělá maximum, aby operátoři na externím dodavatelem provozované lince 1212 měli k dispozici potřebné informace. Operátoři mají přístup do online nástrojů pro administraci žádostí ke covid programům. Situace, kterou popisujete, se jeví jako individuální,“ sdělil Vošahlík.