Firma se profiluje jako řemeslná pekárna, která klade důraz na kvalitu. „Výrobky se dělají převážně ručně a z původních surovin, nepoužíváme žádné směsi," řekl Kuchař. Prodejny jsou koncipované jako pekárny a kavárny. Podnik je vytvořen jako větší pekárna s více prodejnami, která bude zásobovat větší část města než lokální podniky. V současnosti firma zaměstnává 16 pekařů a zhruba 20 lidí na jednotlivých pobočkách.

Dražší energie, dražší pečivo

Řada podniků v Česku se podle Svazu pekařů potýká s vysokými nárůsty cen energií, což může ohrozit i jejich existenci. Zrno Zrnko už podle Kuchaře také muselo zdražovat, očekává ale, že kvůli růstu cen budou muset více zdražovat spíše velké podniky, což může přivést i více zákazníků právě řemeslných pekáren. Dodal, že firma zatím nezaznamenala odliv zákazníků.

Pšenice. Ilustrační snímek
Nejdražší za dva měsíce. Cena pšenice po indickém zákazu prudce roste

U výrobků společnosti mnohem větší podíl z ceny produktů tvoří lidská práce a technologie. Vyrábí například pouze kváskový chléb, který musí kynout 20 hodin ve studeném skladu. „U nás je surovinový náklad v celkové ceně výrobku nižší," uvedl Kuchař.

Zdražení cen plynu společnost zatím tolik nezasáhlo vzhledem k tomu, že má smlouvu do srpna letošního roku. Očekává ale, že se to firmy dotkne podobně jako ostatních.

Chleba za 60 korun 

Svaz pekařů ČR koncem dubna uvedl, že náklady na výrobu pečiva meziročně vzrostly v průměru o 75 procent a řada podniků musela ukončit nebo pozastavit svoji činnost. Už dříve také varoval, že běžný chléb by letos mohl stát až 60 korun.

Nad budoucností ovocnářství visí podle Jiřího Fišera velký otazník.
Boj o zákazníka. Budoucnost českého ovocnářství ohrožuje přetlak polských jablek

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stouply meziročně ceny potravin o desítky procent, chléb a bílé pečivo stojí zhruba o třetinu více než loni. Konzumní kmínový chléb zdražil podle ČSÚ meziročně o třetinu, kilogram nyní stojí téměř 35 korun. Kilogram pšeničného bílého pečiva se v první polovině dubna prodával za průměrných 60,84 koruny, před rokem za 46,45 koruny.