Krach Sberbank připravil samosprávy o miliardy korun. Uvidí je ještě někdy?

Je vysoká šance, že by mohly. Insolvenční řízení Sberbank může být nejúspěšnější v historii. Věřitelé mohou získat mezi 90 a 100 procenty vložených prostředků.

Proč může být insolvence Sberbank rekordní?

Sberbank byla kapitálově dobře vybavena a její úvěrové portfolio bylo kvalitní. Česká spořitelna za něj nabídla více než 41 miliard korun, což by zajistilo rekordní uspokojení věřitelů.

Jednou z nepřekvapivých podmínek pro odkup je, že transakce nesmí být zatížena právními spory. Zatím to tak ovšem není. Některé samosprávy i část podniků, které v bance měly uloženy prostředky, totiž proces napadají.

A tak malá skupina věřitelů může zmařit šance na dobrý výsledek nejen sobě, ale i ostatním, kteří podporují rychlý prodej banky. Naprostá většina věřitelů je přitom spokojena s pokrokem, kterého bylo dosaženo v krátkém období insolvenčního řízení.

Nabídnutá cena umožní uspokojit konkrétní pohledávky buď zcela - nebo z velké části - a rychlá návratnost kapitálu je pro majitele v době prudce se znehodnocujících peněz rozhodující.

A když operace nevyjde?

Úvěrové portfolio banky bude nabídnuto někomu jinému, a ten pravděpodobně tak vysokou cenu nenabídne. Znamenalo by to, že samosprávy dostanou jen zlomek peněz, protože ze zákona jsou uspokojovány až jako poslední věřitel. Prodlouží se samozřejmé i doba, kdy se lidé dostanou ke svým penězům.

Zároveň se může stát, že úvěrové portfolio zkrachovalé banky – tedy úvěry a hypotéky – odkoupí nebankovní společnost. Zde pak nelze vyloučit, že by požadovala okamžité splacení hypoték či úvěrů, případně že by skokově zvýšila nynější úrokové sazby.

close info Zdroj: GSFT zoom_in